NOTD: Purple Polka Dots & Purple Holo | Emerald Sparkled

Thursday, January 27, 2011

NOTD: Purple Polka Dots & Purple Holo

Here is the manicure of the day, and also a manicure from a few days back. Today I'm supporting the manicure I saw in my dream last night. Inspiration seems to come in the most unexpected ways, LOL =D
For this manicure I used Flor Mar Supermatte m120, a dark purple creme; and China Glaze Light As Air, a very pale lilac. The stamping is also done with those two polishes, and plate m79.I'm seriously lacking a purple holographic polish, and I decided to franken myself one. I've been tracking down the whole OMG Collection, and this should do till I get my hands on LOL and maybe another true purple holo in the future.
For this franken, I mixed blue and pink holographic polishes, then I darkened with some dark purple jelly. Although the holographic effect was somehow scattered, it's definitely there and this is the best I can do with the limited holo supplies I have =)The light has to be strong in these holographic polish pictures, because it's very hard to catch the effect indoors, and I have to hold the light source in such an angle that creates shadows and makes the skin look yellow. I will definitely swatch these again when the sun will shine and days are longer! =)

Hem bugünün manikürünü, hem de birkaç gün öncesinden bir manikürü göstereceğim bugün size. Bugün tırnaklarımda dün gece rüyamda gördüğüm bir manikür var. (Evet bazen rüyama giriyorlar.) İlham ne kadar komik yerlerden geliyor, değil mi? =)
Burada kullandığım ojeler Flor Mar Supermatte m120, yani koyu mor; ve China Glaze Light As Air, soluk lila. Konad da bu iki oje ve m79 diskini kullanarak yapıldı.
Bu arada ciddi bir şekilde mor holografik oje eksikliği çekiyordum, böylece kendim karıştırmaya karar verdim. OMG koleksiyonunu tamamlamaya çalışıyorum, LOL ya da başka bir mor holografik oje elime geçene kadar bu beni idare eder sanırım.
Bu oje için mavi ve pembe holografik ojeler karıştırdım, koyulaştırmak için ise koyu mor jelimsi bir oje ekledim. Holografik etki doğal olarak biraz dağıldı ama sonuç olarak hala var ve elimdeki sınırlı kaynaklarla ancak bu kadar oluyor =)
Holografik ojeleri çektiğim resimlerde ışık çok güçlü olmak zorunda, çünkü bu etkiyi evin içinde makinayla yakalamak çok zor, bilen bilir. Işığın açısını ojenin kırabilmesi için eğik ayarlıyorum ve bu da ellerimi sarı gösteriyor. Şu güneş güzel yüzünü göstersin, günler uzasın, o zaman bu ojelerin resimlerini güneş altında çekeceğim =)

34 comments:

 1. Those polka dots are beyond perfect! God I need an M79 plate in my life. It's officially on my eBay wishlist!
  Lovely lovely manicures! Can't wait to hand my uni project in and sort my own nails out!
  x

  ReplyDelete
 2. haha, ay keske yazsaymisim ben de holo franken icin resimleri hazirlamistim da biraz mal oldugumdan yazabilemedim bi turlu, yazsam kardes gibi olurdu bloglarimiz <3

  ilk manikuru sevdim.
  ben de bir ara bordo uzeri fusya, fusya uzeri bordo cizgiler, noktalar turu bisi dusunuyorum. cok sey dusunuyorum. ama sonra yaptigim manikurleri bikac dakikada siliyorum.

  ReplyDelete
 3. I can't believe you frankened that! It's so pretty! If you still want a purple holo, you can try Color Club Wild at Heart. But there are good versions and dud versions, so make you get the good one. I got the dud version and I can't see any holo in the bottle at all. =(

  ReplyDelete
 4. @Gem Fatale just handed in my senior project, I feel your pain =) I hope it's over soon! =D
  @Nemo Latte benim de oyle bir donemim olmustu fikirler yapabileceklerinden daha hizli gelistigi zaman oluyor =D
  @Cheryl don't even make me get started on wild at heart =/ I have both that and revvvolution, and they're both dud. =/

  ReplyDelete
 5. denizzz bendeki mor holoyla aynı buuu harikasınn :D

  ReplyDelete
 6. @youknow sagol kuzum daha kiyasliycaz yanyana =)

  ReplyDelete
 7. Your stamping is so perfect! I can never get mine to look that good!! X

  ReplyDelete
 8. i looooove polka dots! i love the colors you used! and that purple holo that you frankend... omg. win. its beautiful! :)

  ReplyDelete
 9. Gorgeous mani as always and that Franken is amazing!

  ReplyDelete
 10. Ooh, I love polka dots.

  Your franken is beautiful! =)

  ReplyDelete
 11. I can't believe you frankened a holo! It's amazing!

  ReplyDelete
 12. Wow, I love the purple holo! It reminds me of Color Club's Wild at Heart.

  ReplyDelete
 13. Oooooh 2 of my favourite things all in one mani! I looooove dots =p Wow at the purple holo you frankend! You are SERIOUSLY talented lady!

  ReplyDelete
 14. Love Love Love both of them ~ am CRAZY about purple and polka dots!
  Awesome mani's :)

  ReplyDelete
 15. Your franken is really awesome!
  Hugs!

  ReplyDelete
 16. Puantiyeler çok güzel olmuş :) Serçe parmak manyaklığım vardır küçük olurlarsa bayılırım seninkide küçücük puantiye enam :)
  Holo harika başarılı bir franken bence :)

  ReplyDelete
 17. Ya harikasın daha ne denir ki sana (:

  ReplyDelete
 18. Enneee great minds think alike olmuş, dünden önceki gün Nemo'yla teal holo yaptık, dün de ben mor holo yaptım :) Emerald da yapıcam sanırım ama cesaret edemedim henüz

  ReplyDelete
 19. they are gorgeous!!
  great dots!!

  ReplyDelete
 20. Wow! Your dots are really perfect! :D Knowing your skills, I thought they were free-hand.

  ReplyDelete
 21. Demin yorumda abuk subuk yazmışım tekrar yazıyorum inanılmaz sevimli olmuş :) ♥ Holografikte çok güzel bi renk olmuş doğrusu :)

  ReplyDelete
 22. :O dots are perfect! I love this polka mani... is amazing! these colors are beautiful together ♥ I love your works ♥

  ReplyDelete
 23. love the polka dots but don't have any stamping plates...any tips on doing polka dots without using konad?

  ReplyDelete
 24. Love the dots! I should really get M79 some time..

  Great job with the franken, at least you have some kind of a dupe for the good version of Wild At Heart =)

  ReplyDelete
 25. Really love the dots, and that franken is amazing!

  ReplyDelete
 26. Lovely holo franken! It's so pretty, best holo franken I've ever seen :D

  ReplyDelete
 27. It´s beautiful! Love dots and the colors match

  ReplyDelete
 28. thank you sooo much guys! <3
  hepinize coook tesekkur ederim arkadaslar =D
  @Pretty Little Things you can use a dotting tool, you can do awesome polka dots with it! You can use the back of a brush as your dotting tool =)

  ReplyDelete
 29. You mixed a very nice purple holo!! Very lovely!

  ReplyDelete
 30. @Trincess

  You might like to try Transdesign for Wild at Heart. I bought one from there last month and I was ever sooo lucky that it was the good version.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis