From The Vault: P2 Dating Time | Emerald Sparkled

Tuesday, May 24, 2011

From The Vault: P2 Dating Time

I somehow forgot to post about this amazing polish. P2 Dating Time is a very squishy, pale green jelly with a hint of mint. On the pictures it might look like it, but it's not a yellow-leaning green like Orly Green Apple, it's along the same line with OPI Gargantuan Green Grape. On the nails it looks so awesome, slightly translucent, very pale, slightly minty green goodness. I love it!
I needed 4 coats to get it opaque, but as jellies are pretty much chip resistant, it won't be lifting for a few days. Plus, jellies don't crack on the second day like pastel cremes, which is a huge plus! Another thing that I love about the jellies is that they always stay put because of the high viscosity. I barely need to clean up after applying a jelly, the cuticle line is always neat =)

P2 Dating Time, 4 Coats

P2 Dating Time, 4 Coats

Look how clean it looks without any clean up!
I got this one a few months back, I hope it's still available for you guys who'd like to get it. It has only recently started to feel like spring here, and this polish is perfect for this weather =)

Bu ojeyi sürmüşüm ama sonra hakkında yazı yazmayı unutmuşum. P2 Dating Time, oldukça ıslak görünümlü, jel yapıda, açık yeşil bir oje. Resimlerde öyle gibi gözükse de aslında sarıya dönük bir yeşil sayılmaz, daha çok nane yeşiline dönük, ama çok hafif. Tıpkı OPI Gargantuan Green Grape gibi. Hafif şeffaf oluşu çok güzel bence =)
Opak olması için yaklaşık 4 kat gerekiyor, fakat jel ojeler krem ojeler gibi kolay kolay soyulmadığı için, birkaç gün boyunca problemsizce durdu tırnağımda. Ayrıca jel ojeler pastel renkli krem ojeler gibi ikinci gün çatlamıyor, bu da büyük bir avantaj. Bir de jel ojelerin akışkanlığı farklı olduğu için, sürer sürmez belli bir şekil alıyor ve nasıl anlatılır bilmiyorum ama düzgün, birarada duruyor. Tırnak diplerine doğru akmıyor mesela =) Bu yüzden jel oje sürdükten sonra neredeyse hiçbir zaman temizlemeye gerek kalmıyor, tırnak dipleri kendiliğinden düzgün oluyor.
Resimde tırnak diplerimi hiç temizlemedim, normalde ufak tefek hatalar olursa asetona batırılmış bir fırça ile düzeltiyorum.
Ben bunu birkaç ay önce Berlin'den almıştım, alamasanız bile elinizdeki ojelerle kolayca yapılabilir. Rengi tutturduktan sonra jelleştirmek için içine şeffaf oje dökmeniz yeterli =)
İlkbahar yeni yeni geliyor, bu renk de tam baharlık bence! =)

24 comments:

 1. Yaaa rengine ba-yıll-dımmmm :)

  ReplyDelete
 2. @İrem=) benim en sevdigim renk yesil zaten =) yaparsin ama bundan cok kolay

  ReplyDelete
 3. What an incredibly gorgeous jelly!

  ReplyDelete
 4. I still can't tell the difference between a creme and a jelly. I know there was a post somewhere explaining the different finishes, but I guess I'm still to new to this.
  Very nice colour.

  ReplyDelete
 5. deniz p2 ler hem jel mi cunku senin bana aldıklarında öyle bu renkte cok guzelmiş :D

  ReplyDelete
 6. thank you so much, @Manicured Monkey and @Silva =)))
  @marox79 think about it like tinted glass & ceramic. jelly is like tinted glass, only becomes opaque when layered several coats. it will keep the wet and juicy look when dry, just like glass. it might show a slightly visible nail line, even when opaque, because it's actually never truly "opaque". creme becomes opaque very quickly, is pigmented and when it dries, it has a ceramic like look. I hope this helped! =) check out the swatches of opi gargantuan green grape and compare it with these swatches, you will see a certain difference between a creme and a jelly! =)
  @youknow evet canim sana aldiklarimdan ozellikle o acik mavi ve pembe olan jel, koyu renkler de jelimsi ama nispeten daha kreme yakin =)

  ReplyDelete
 7. Its not available anymore....

  ReplyDelete
 8. @Anonymous aww =/ When I was in Munich I couldn't see them, but I thought maybe it was just that dm store =/

  ReplyDelete
 9. Gorgeous jelly!! And how lovely springy color. Why jellies are so rare at least here in Finland :(

  ReplyDelete
 10. Oh my gosh this is so creamy looking. I love the color ! I want it !

  ReplyDelete
 11. Thank you, guys =) Glad you liked it! =)

  ReplyDelete
 12. I really like this shade of green. I'm in a green phase at the moment..lol!! And thanks for explaining the difference between a creme and a jelly :-)

  ReplyDelete
 13. How lovely :) This is so beautiful. And what flawless application you have!

  ReplyDelete
 14. Oh I think I have this one.. hopefully because it's not available anymore I think. :(
  Dating Time looks beautiful on you Deniz! :)

  ReplyDelete
 15. @Nail Stories you're very welcome! =)
  Thank you so much, @Laura! The jelly consistency helps a lot with the application! =)
  My sweet @Jeanette =) Thank you so much! I've also got a mintier shade which was also from P2, Home Sweet Home collection, I think? It's also gorgeous, I hope you have that one, too! =D

  ReplyDelete
 16. it wasnt just that store... p2 has changed its product line in spring... there are many new colours available and there are also some of the old ones but that shade isnt one of them...
  i have to say that nobody really liked this one because it is so sheer... i think you are the only one who is patient enough to do four coats ;-)

  ReplyDelete
 17. Sonunda yorum yazabiliyorum kaç gundur yorum yazmaya çalışıyorum fakat yazamıyorm ya yorum yazma yeri çıkmıyor yada profil seçiceğim yer canım nie öle oluyor bilmiyorum:D ojenin rengi çooook guzel tam yazlık :D güle güle sür

  ReplyDelete
 18. @Anonymous I also have this in light blue and peach =) Light blue wasn't a favorite, but peach is so pretty =) I noticed that they changed the bottles, too; bigger bottles with P2 logo on top. I also got some of the new shades, at least some in new bottles and I really like the formula =)
  @Mina evet oyle bir problem vardi canim ben de dun yasiyordum simdi duzeldi gibi =) begendigine sevindim cok tesekkurler =) su akrilik isini konusalim bir ara ;)

  ReplyDelete
 19. This is such a delicate color! Suits you quite well!

  ReplyDelete
 20. çok enterasan bi şekilde blogun açıldı ya allah allah.

  ReplyDelete
 21. deniz bunu iyi ki gösterdin. aynından ben de almanyadaki tanıdıklara aldırmıştım. şimdi daha detaylı gördüm ve bittim resmen. çok güzel bir renk.

  ReplyDelete
 22. @kittypolishnbags thank you so much, my dear =)
  @Nemo Latte superonline ghs.google.com ipleri uzerindeki yasagi sonunda kaldirmis demek ki =)
  @Assijah canim zamaninda yakalayabildigine cok sevindim =) ne demek, rica ederim =)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis