NOTD: A Hint Of Mint | Emerald Sparkled

Monday, May 9, 2011

NOTD: A Hint Of Mint

I was lucky to find the Essence Blossoms Etc. Collection before it disappeared from the shelves. I got four of five polishes, only leaving out My Yellow Fellow, which didn't say much to me. I'm in love with these polishes, they are all very unique. Today I'm going to show you A Hint Of Mint.
A Hint Of Mint is a pale Olivine shade, with subtle green shimmer. It reminds me of Catrice Sold Out Forever, the Chanel Jade dupe; but A Hint Of Mint is more yellow toned, lighter & less saturated.


Catrice Sold Out Forever & Essence A Hint Of Mint

I applied two coats here, and it dried really fast. I also like the flat brush of the Essence polishes, the application was pretty easy. The only downside is the gloopy consistency of these polishes. It causes the polish to apply a bit too thick and streaky, but the end result was just fine.I also love the bottle art of these. The labels are all color coordinated, which is always a nice touch. Overall, I think this is a great spring collection, and I can't wait to try the other colors I've got.
Forgive my lobster hands, and have a nice day/evening =)

Essence Blossoms Etc. koleksiyonu raflardan kaybolmadan önce alabildiğim için çok mutluyum. Almanya'ya bu gidişimde sadece bir gün açıktı dükkanlar, ben de hemen bu koleksiyonun dört ojesini kaptım, My Yellow Fellow ismindeki sarı ojeyi almadım, sedefli açık sarı pek ilgimi çekmedi. Bu ojelere gittikçe daha çok ısındım, iyi ki almışım. Sahip olduğum ojeler arasında benzerleri var ama bu şekilde hem kremsi hem ilginç bir renkte ışıltıya sahip oje bulmak zor oluyor... Bugün göstereceğim ojenin adı A Hint Of Mint.
A Hint Of Mint soluk, açık bir yeşil, oldukça sarı tonlu. Kirli bir renk değil, pastel olduğunu söyleyebilirim. İlkbahar için (eğer gelirse) muhteşem bir oje bence =) Hafif bir yeşil ışıltısı var, bana Catrice Sold Out Forever'ı hatırlatıyor, ancak A Hint Of Mint daha sarıya yakın, daha açık ve daha soluk bir renk.
İki kat sürdüm ve oldukça çabuk kurudu. Essence fırçaları yassı ve geniş olduğu için oldukça rahat sürülüyor. Demek ki ben de bu tarz fırça sevebiliyormuşum, erken konuşmuşum =) Tek kötü yanı aşırı yoğun olması sanırım bu ojelerin, biraz fazla kalın sürülüyor ve bu da dalgalanma olmasına sebep oluyor. Ama kuruyunca yüzeyi gayet düzgün oldu.
Ayrıca şişeler de çok hoşuma gitti, etiketler ojenin rengine göre tasarlanmış, ince bir detay. Ayrıca renkler tam ilkbaharlık =) Bu tarz renkler bulursanız mutlaka alın hatta beyaz ojenin içine renkli oje damlatarak pastel ojeler elde edebilirsiniz =)
Bu arada ıstakoz kırmızısı ellerimi bağışlayın diyor, iyi akşamlar diliyorum =)

23 comments:

 1. A Hint Of Mint looks so gorgeous on you Deniz! =)

  ReplyDelete
 2. i like how delicate this color is, also like the hint of green sheen it has.

  ReplyDelete
 3. The shimmer in the bottle is so pretty. Totally cute packaging too.

  ReplyDelete
 4. thank you guys!
  @Jeanette thank you my dear! =D Do you have this one? I bet it would look awesome on you, too! =D
  @Manicure Addict it really adds up to the beauty of this polish =)
  @auroragyps isn't the bottle so delicate? I love it =D

  ReplyDelete
 5. Essence da sise degistirip duruyor, Sally Hansen gibi. Rengi cok guzel ama bunun.

  ReplyDelete
 6. @Öyküahhaha =D sanirim limitli koleksiyonlari farkli sisede yapiyorlar, permanent koleksiyon hep ayni =D ama dogru, sally hansen'in eline asla su dokemez =D

  ReplyDelete
 7. renk çoook hoş keşke turk markalarıda şu renklerden çıkartsa..

  ReplyDelete
 8. It looks so gorgeous on you! Such a pretty green, I can't wait to see the others (:

  ReplyDelete
 9. @Mina canim alix avien yesilin icine yari yariya beyaz karistirarak yakin bir renk elde edebilirsin =) ama haklisin tabi ki, keske... gerci son iki yilda oldukca gelistiler, umarim arkasi gelir =)
  @FOREVER '92 thank you =D glad you liked it! From the rest of the three, two are very unique and one is really pretty =)

  ReplyDelete
 10. canımmm çok güzel, çok begendim:) bir de j-lo nun son klibi i'm into you da tırnağında bir oje war aynı ona benziyor rengi we de muhteşemmm :)) güle güle kullan =)

  ReplyDelete
 11. çok guzel bu yeşilll :D sana yakısmıs

  ReplyDelete
 12. I think this looks really stunning on you

  ReplyDelete
 13. Hint of Mint is a gorgeous colour and looks great on you, but it seems to make the ridges in your nails stand out :/

  ReplyDelete
 14. @Polish Addict tesekkur ederim =)))
  @meltem sagol canim klibi kacirdim sanirim bir bakayim enteresan oje olunca mutlaka izliyorum =)
  @Jane thank you so much! =D
  @Lindsay it has sort of a thick consistency, but it lies flat against the nail once dry... I should have worn base coat underneath, but I was in a hurry last night... Shame on me! =D

  ReplyDelete
 15. @Trincess

  Yes I have A Hint Of Mint Deniz! =) I bought all nail polishes from this collection and they were sold out so fast here. It's still an untried. :(

  ReplyDelete
 16. I really love these slightly yellow-er pale greens. So pretty.

  ReplyDelete
 17. @Jeanette I can't wait for your gorgeous swatches! =D
  @JQ me too =) Glad you liked it! =D

  ReplyDelete
 18. @youknow kuzuu ben seni arada atlamisim <3 sagol canim benim

  ReplyDelete
 19. That looks so pretty on you! I couldn't tell it's streaky at all from here. I think it's worth the streakiness you encountered!

  ReplyDelete
 20. @kittypolishnbags thank you =D it evens out nicely once it's dry =)))

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis