NOTD: Zoya Alegra | Emerald Sparkled

Friday, October 8, 2010

NOTD: Zoya Alegra

The reason why I don't update with nail pictures as often: I have a funny blister at one side of one of my nails on my rarely seen right hand. The nail cuts right into the blister, which makes it bleed and ache. The blister is very very tiny. I'm actually more amused than annoyed. Never seen anything like it before! I'm sure it will be gone in a few days, I just don't wanna touch acetone right now. I might even be running around with chipped nail polish for the following days. Gasp! Horror!


Right now I have Zoya Alegra on my nails, from Zoya's Sparkle collection. As most of my pinks are creams or pearly shimmers, this one might just be the richest, most glamorous and beautiful pink polish I own. It's a reddish magenta with lots of magenta and pink shimmer. In the bottle you can even see a gold duochrome, but it's not apparent on the nail. This is such a feminine and sexy polish. I adore it. I want a room filled with polishes of this particular finish. I think it's my favorite finish ever. I love the foily looking, duochrome, flecked/sparkly goodness. See, I can't find the words to describe.I can eat a bowl of this polish for breakfast. I love it that much.
P.S: This polish was gifted to me by Liz. Thank you so much, Liz, love you! =)

Tırnaklarımın birinin kenarında küçük bir kabarcık oluştu. Tırnak oraya battıkça kanıyor. Çok küçük olduğu için önemsemiyorum, birkaç güne kadar geçer herhalde. Zaten sinir olmaktan çok komik buldum bu durumu. Daha önce hiç böyle birşey başıma gelmemişti. Ağrısı olmasa keşke, şu an aseton kullanmak hiç içimden gelmiyor, önümüzdeki birkaç gün boyunca soyulmuş tırnaklarla gezmeyi bile göze aldım, ki bunun ne demek olduğunu ojeseverler bilir =)
Bugün tırnağımdaki oje, Zoya Alegra. Genellikle pembe ojelerim krem yapıda ya da sedefli olduğu için, bu oje sanırım sahip olduğum en güzel, en çarpıcı pembe oje. Kırmızıya çalan bir pembe ve içinde bol miktarda pembe, cam kırığı gibi ışıltı var. Simli denemez bu bitişe, zaten yüzeyi düzgün kuruyor ve kolay çıkıyor. Bu bitiş sanırım benim ojeler arasında en sevdiğim bitiş, ki krem yapıda ojeleri bile tahtından indirdi bence. İyi ki önce Zoya, sonra Orly bu tarz ojeler yapmaya başladı.
Ben bu ojeyi çok çok seviyorum. Sürmeye kıyamıyorum. Ekim ayı hatrına sürdüm şimdi, bundan sonra daha özel ya da mutlu olmaya ihtiyacım olan günlerde atık =)

30 comments:

 1. Deniz'cim çok güzelmiş bu renk :) Shimmer gibi bir bitiş bu ama shimmer da değil tam, ben de bayılıyorum böyle duran ojelere :) OPI'nin burlesque koleksiyonundaki bazı ojeler de sanki böyle görünüyor resimlerde, yorumlara da zaten kolay çıkıyor yazmışlar. Unutmadan, geçmiş olsun.

  ReplyDelete
 2. Beautiful! I wouldn't recommend eating it for breakfast, though - you won't have any left to paint your nails with! ;)

  ReplyDelete
 3. she is pretty!!! hope your finger heals soon :)

  ReplyDelete
 4. That is gorgeous! I've had it in my cart @ the Zoya site for almost two weeks (because I desperately need a BIG bottle of their Remove+ polish remover ~ best ever in my opinion) and hate to buy just one thing... I have been 'craving' Alegra since I got the card with an order when the collection previewed. I'm in for a bottle ~ Thanks so much!

  ReplyDelete
 5. This is so pretty on you. Glad you like it, I had a feeling. :) Hope your finger heals soon, ouchie! Love you too my daughter on the other side of the planet. :)

  ReplyDelete
 6. That is such a beautiful, rich color!

  ReplyDelete
 7. Çok güzelmiş bu Deniz benim gözüm hala orly lerinde ama buda kolay çıkıyormus sevdim bunuda :D

  ReplyDelete
 8. bayıldım yahu, muhteşem bir renk.

  ReplyDelete
 9. Poor finger! *blows you a kiss*

  ReplyDelete
 10. What a blast if it tasted like raspberry jam!

  ReplyDelete
 11. Ooh, I love that colour! It looks so magical!

  ReplyDelete
 12. Your nails are absolutely gorgeous and I love this colour on you!

  ReplyDelete
 13. oh, the glitter:X

  ReplyDelete
 14. I love this color! I've only worn it once...and only on one hand, I definitely need to dig it out again and wear it, it's beautiful!

  ReplyDelete
 15. Thank you for posting about this beautiful polish!! It is going on my wishlist now =)

  I hope your finger heals very soon!

  ReplyDelete
 16. This looks very sexy indeed, hmm seems like I'm gonna get myself some new Zoya's soon haha. Good luck with the blister! Take care :)

  ReplyDelete
 17. Beautiful polish! Pity I can't get them here =(

  ReplyDelete
 18. canım geçmiş olsun. ben ayaklarımda o tip şeyler yaşıyorum ve rahatsız ediyor gerçekten. parmağına bactroban sürüp yat birkaç gün, geçer =) böyle de tavsiye veririm heheh

  ReplyDelete
 19. This color looks great on your hands :)

  ReplyDelete
 20. This is an absolutely amazing color! I love it

  ReplyDelete
 21. Thank you so much, guys =) Also for the sympathy! =)))

  ReplyDelete
 22. Even i dont like pink for my nails, this color made me think different, is a really pretyy color love it, i will wear it if i had it

  ReplyDelete
 23. Wouaaaaaaaaaaa so beautiful !!! this one reminds me a litlle opi extravagance ^^

  ReplyDelete
 24. Nom nom... seriously, it's just too pretty.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis