Review: Nailene Nails & Eyeko Giveaway Winner | Emerald Sparkled

Monday, December 6, 2010

Review: Nailene Nails & Eyeko Giveaway Winner

Hello guys =) Today I'm going to show you the Nailene So Natural artificial nails I just got. If you're not interested in artificial nails, feel free to skip to the end of this post, where you can find out about the Eyeko Giveaway Winner =)
When I had the nail accident, I thought about getting some artificial nails, which look natural and nice. I decided to get Nailene So Natural nails, which are short length and square shaped. They cost about $9 in my country. A glue, a file and a toothpick was also included in the package, along with the instructions.


There are 18 different sizes in the package, and tiny numbers are written underneath the nails, for you to be able to pair them easily. I found that the nails fit my nailbeds very comfortably, they are flexible and although they are very curvy, they fit the nailbed very easily once you press them down. The glue is very strong though, I'm not sure how I will be able to remove all the residue.


As you can see, the nails are a little bit too long for my taste. You can see from the dotted line about how much I chopped off from every nail, to make them look more natural. They are also a bit too curvy, but there is nothing I can do about that =)
I applied 3 coats of Zoya Mimi on my the nails, then added some Nailene Bedazzled decals to avoid getting bored of them easily. Two of the nails have already fallen out and I re-attached them, but it could be my mistake; because I pressed some nails down harder and some not.
Thumb detail:


These nails could be a great alternative if you had a nail accident like me and want nice nails for an occasion before they grow out =) I don't know how long these will last, but I will update with lasting time & removal information. By the way, if you ever use artificial nails, make sure you're carrying the nail glue all the time, so you can glue a nail right back up if it ever falls down =)

Finally, I'm revealing the name of the Eyeko Giveaway Winner. It's...

Saori!

Congratulations! See you guys in another sponsored giveaway very very soon! ;)

Herkese merhaba =) Bugün sizlere Nailene So Natural takma tırnaklarını göstereceğim. Eğer takma tırnaklar ilginizi çekmiyorsa, yazının sonuna bakabilirsiniz çünkü Eyeko çekilişini kazanan kişiyi açıkladım =)
Tırnağımı kazayla kırdığımda, bari takma tırnak alayım diye düşündüm. Ama doğal ve güzel gözükmesi çok önemliydi. Bu yüzden hem fiyatı uygun, hem de profesyonel bir marka olan Nailene'in So Natural takma tırnaklarını almaya karar verdim. Boylarının kısa ve şekillerinin kare olduğu yazıyor kutunun üzerinde. Fiyat Watson's mağazasında 14 TL idi. Pakette ayrıca tırnak yapıştırıcısı, bir kürdan ve törpü bulunuyor, ayrıca kullanım kılavuzu da mevcut.
Bir pakette 18 farklı boy tırnak bulunuyor, ve her tırnağın arkasında minik numaralar var, böylece tırnağınıza uygun bulduğunuz numarayı seçiyor ve eşini buluyorsunuz. Tırnaklar tırnak yatağına çok kolay oturuyor, biraz bombeli olsalar da bastırılınca yassılaşıyorlar. İçinden çıkan yapıştırıcı da Japon yapıştırıcısı kıvamında, nasıl çıkacak tırnaklarımdan ben de bilmiyorum.
Gördüğünüz gibi bu kısa dedikleri tırnaklar benim için biraz fazla uzundu. Ben de çizgili olarak belirttiğim kısmını kestim ve törpüledim. Böylece daha doğal bir görünüm elde ettim. Ayrıca benim zevkime göre biraz fazla kıvrıklar, ama bu konuda yapılacak birşey yok ne yazık ki =)
Tırnakları yapıştırıp kestikten sonra 3 kat Zoya Mimi sürdüm, onun da üzerine Nailene Bedazzled tırnak çıkartmalarından yapıştırdım. Bu manikürü bir daha silemeyeceğim için, sıkılmayacağım birşey olsun istedim. Bu arada iki tırnak ilk birkaç saat içinde düştü ve tekrar yapıştırmak zorunda kaldım, ama bu benim hatam olabilir; çünkü bazı tırnakları yapıştırırken diğerlerinden daha az bastırdım galiba.
Eğer tırnaklarınız kırıldıysa ya da aşırı kısaysa, özel bir gün falan da yaklaşıyorsa, bu tarz bir alternatif düşünebilirsiniz =) Bu tırnaklar kaç gün dayanır bilmiyorum, ama çıkartırken kaç gün dayandıklarıyla ve nasıl çıkardığımla ilgili bilgi vereceğim. Bu arada eğer takma tırnak kullanacaksanız, yapıştırıcısını asla yanınızdan ayırmayın. Tırnağınız düşerse hiçbir şey olmamış gibi yapıştırabilirsiniz böylece =)

Son olarak, Eyeko çekilişinin kazananını açıklıyorum. Şanslı kişi...

Saori!

Tebrik ederim! Bu arada çok çok çok yakında yeni bir sponsorlu çekiliş ile buradayım, kazanamadıysanız sakın üzülmeyin! ;)

35 comments:

 1. gayet uyumlu olmus diger tirnaklarinla.. bravo..
  umarim canin acimiyordur, pis acitiyor cunku tirnak kirilmalari biliyorum :/
  zoya mimi ise cok guzel. ben sanirim orly out of this world'u alicam, bunun koyusu ya o da. mor ve pirilti dolu bisiyim olsun istiyorum ben de hehe :)

  ReplyDelete
 2. @Nemo Latte ikisi de ayrı güzel, bu biraz daha canlı bir mor, o biraz daha koyu =)
  sağol canım bu tırnağı koyunca üstüne korudu acımaktan. =)

  ReplyDelete
 3. bir de canim ne diycem okuma listemde gorunmuyorsun, ama soyle: turkish nail bloggers meeting yazin gorunuyor, bu henuz gorunmemis. gec aktariliyor bi sekilde sanirim.

  ReplyDelete
 4. @Nemo Latte daha uzun sürer canım custom domain ya =/ bi saate kadar gözükür

  ReplyDelete
 5. They look so pretty, as if they are your natural nails. Great idea to use for covering up a nail accident :)
  I also love how you painted them, mimi is such a pretty colour!

  ReplyDelete
 6. Thank you so much, @Cel! I'm glad you liked them =) They feel weird but at least they look natural =)

  ReplyDelete
 7. These look really nice! :) Very natural. I think we get these in drugstores in the US.

  ReplyDelete
 8. I have some Nailene artificial nails also! I bought them for water marbling... like 6 months ago. I attempted it once and gave up :)

  ReplyDelete
 9. I've always been somewhat afraid of artificial nails but these look so natural on you! Mimi is a great polish too, it looks very pretty with the butterflies.

  And congratulations Saori!

  ReplyDelete
 10. i never would have guessed they were artificial, as they look very natural. pretty design as well!

  ReplyDelete
 11. the nails look great! they really look natural :) and congrats to the winner!

  ReplyDelete
 12. Wow, you can pass those nails as if they were our own! The polish color looks amazing too! :)

  ReplyDelete
 13. congrats to the winner and I love the nails! I seriously wouldn't have noticed!

  ReplyDelete
 14. congrats to the winner and your nails look so natural.

  ReplyDelete
 15. Çok güzelmiş ya bunlar, gerçekten de doğal duruyor. Diğer tırnaklar takma olanları öyle pullu pullu çok sevenler var ama yani bence evlere şenlik onlar :D Direkt bağırıyorlar takma tırnaklarım var benim heyoo, evet yaptırmaya da param var gibisinden.. Ama bunlar da acil durumlar için kullanılabilirmiş. İyi oldu öğrendiğim. Aklımda bulunsun :)

  ReplyDelete
 16. I love your mani! It looks so natural!

  Congrats to the winner!

  ReplyDelete
 17. Everyone keeps talking about these nailene nails! I need to find some! I tried the Kiss ones and it didn't turn out so well. Yours look so pretty and natural!

  Congratulations Saori!

  ReplyDelete
 18. Hi Deniz, once again thank you for this giveaway & I happy to win of course XD Thanks for all congratulations :)
  This zoya is really beautiful ! I admit I should think of a natural tips if one day I break one of my nail !! Today I repare them with kit repair nail but sometimes it's not enough...

  ReplyDelete
 19. Tirnak deseni yine cok hos!
  Ayrica Essence simli ojeleri almanyada devamli bulabilirsin.

  ReplyDelete
 20. Hi I wanted to say that your blog is awesome,,
  I have a blog as well but definitly not as good as yours,
  xx

  ReplyDelete
 21. wow, these nails look so real! love the mani!

  ReplyDelete
 22. Your nails look so cute! I love your manicure!

  ReplyDelete
 23. I love the color, love purple!

  http://themessenger-bag.blogspot.com

  ReplyDelete
 24. Thank you so much, my friends =) I must say I'm really impressed with Nailene's quality! Glad you also think they look natural ;)

  ReplyDelete
 25. This manicure is sooo cute, and congrats to Saori!

  ReplyDelete
 26. I love Purple and the design is really nice.

  ReplyDelete
 27. Zoya Mimmi!!! <3 I just love this nail polish! And about the artificial nails - I use "Ebelin" - which is the cheapest drugstore nails and they're the best I've ever tried. :D

  ReplyDelete
 28. @Lou, never heard of that brand, but looks like it's worth a try =)
  @ℓidya hihihi =)

  ReplyDelete
 29. Nailene kesinlikle en beğendiklerimden birisi. Bir kaç kere kullandım takma tırnak ve en çok beğendiğim marka o oldu. Yapıştırıcısı da çok iyi bazılarınınki hemen atıyor ama o öyle değil. Ben daha önce frençli olanlarından gördüm hep ve onların içinde numarası yazmıyordu yada ben dikkat etmedim. Tabikide ben üzerine başka bir oje sürüyordum çünkü yapışkandan dolayı üstü gerçekçi görünmüyor gölgeli oluyor. Çıkartırken ise ılık suya aseton döküyorum bir süre tırnaklarımı bekletiyorum kolaylıkla çıkıyor. Bazen üzerinde biraz yapışkan kalıntısı kalıyor onu çıkarmak zor oluyor işte.

  ReplyDelete
 30. Congratulations!!! your mani is so nice and elegant!

  ReplyDelete
 31. Beautiful! How well do these end up coming off & did you receive any nail damage from them? I'm afraid to try something like this when I have a break b/c it takes forever for mine to grow back! :(

  ReplyDelete
 32. @NailBound I suffered no damage on my natural nails, just some residue of dried glue, but it came out easily with some acetone & buffing lightly =)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis