NOTD: Shattered Chameleon | Emerald Sparkled

Wednesday, December 15, 2010

NOTD: Shattered Chameleon

Today I have some awesome polishes to show you =) Too bad my nails are ridiculously short. After taking these pictures, I've shortened them even more to make them square & even. My left middle nail was torn so badly, that it had 2 different layers on the tip. It finally past the free edge, so I could shorten it without there is blood =)


Turkish brand Alix Avien has recently released Nail Deco polishes, which crackle like OPI Black Shatter =) I would call them dupes, because they crackle the exact same way. There are four colors; black, pink, dark blue and white.
I've also discovered a local brand polish, called Elite. I got #407, which looked like a regular sheer polish with pink flash at first sight. But then I discovered it's a gorgeous blue/purple/pink multichrome, a true chameleon. I layered 2 coats over black and here is what I got:


Awesomeness. This camera captured the pink and purple better, but the other cam captured mostly the blue in it. I'm thinking about layering it over Orly Lunar Eclipse, to get the bottle look.


Here is my thumb from another angle. The blue is more visible here.
Finally I layered a moderately thick coat of Alix Avien Nail Deco in Black.


I know the picture quality is bad, but you get the idea. I love how blue/purple/pink multichrome shows through the shattered black polish!

Bugün sizlere göstereceğim iki muhteşem ojem var =) Tırnaklarımın komik derecede kısa olması çok kötü oldu tabi. Bu resimleri çektikten sonra daha da kısalttım tırnaklarımı, en azından aynı boya gelmiş oldular. Sol elimin orta tırnağı öyle bir kırılmıştı ki, iki farklı tabaka vardı bir haftadır tırnağımda. En sonunda ucundan biraz uzadı da törpüleyebildim =)
Alix Avien Nail Deco ojeleri sürdü piyasaya, bilmeyen kaldı mı bilmiyorum. OPI Black Shatter'ın aynısı diyebilirim siyah için, çünkü tamamen aynı görünümde oluyorlar çatlayınca. Dört renk var; siyah, lacivert, pembe ve beyaz. İlginizi çekiyorsa Taksim Erkul Kozmetik'ten alabilirsiniz.
Ayrıca Elite diye bir oje markasının #407 no'lu ojesini keşfettim. Şişede pembe sedefli şeffaf oje gibi duruyordu, ama iyi ki kapağını açıp bir bakmışım. Mavi/mor/pembe yanardöner renklere sahip bir oje, başka bir rengin üzerine sürdüğünüzde bakmaya doyamıyorsunuz. Siyah üzerine 2 kat sürdüm ben de, bakın nasıl oldu:
Muhteşem bir oje. Bu kamera daha çok mavi ve moru yakaladı, diğer kamera ise çoğunlukla maviyi. Bunu Orly Lunar Eclipse üzerine sürmeyi düşünüyorum, şişede gözüken rengi tam olarak yakalayabilmek için.
Bu da baş parmağım, başka bir açıdan. Mavi burada daha belirgin.
Son olarak, bu rengin üzerine orta kalınlıkta Alix Avien Nail Deco Siyah sürdüm.
Biliyorum resim kalitesi pek iyi değil, ama bir fikir veriyor. Yanardöner mavi/mor/pembe siyah ojenin çatlakları arasından çok güzel gözüküyor, beğendim!

33 comments:

 1. elite tamamen sans eseri cikti karsimiza iyi ki de cikmis =) ben hangi renklerle denesem bilemiyorum. zaten bi anda bi suru ojem oldu aptal oldum heheh.

  ReplyDelete
 2. dövün beni dövün neden almadım neden ikinizinkinide alcam hahahahah

  ReplyDelete
 3. @Nemo Latte bunu mor ustune, koyu pembe ustune, lacivert ustune falan denemek lazim. ben gri ve acik yesil ustune surdum onlar da super oldu =)

  ReplyDelete
 4. #407 is so beautiful layered over black, and i like how you can still see it through the cracks. i'm patiently waiting for the new OPIs.

  ReplyDelete
 5. @Enamel Girl actually I'm glad I have access to a crackle polish in my country, and that it even looks like the OPI one =)

  ReplyDelete
 6. I think this looks very good on you. And a fun polish too!

  ReplyDelete
 7. Cok tesekkurler @Başak =) herkes benim gibi gece kusu olmaya basladi =)

  ReplyDelete
 8. WOWWWW, I just searched all over the internet for that Elite brand, no such luck! How pretty!

  ReplyDelete
 9. @SayAnythingBrooke it's a local brand, and not widely available, even in my country =)

  ReplyDelete
 10. REALLY hard to see the shatter, but that color over black is AMAZING!!

  ReplyDelete
 11. @Elizabeth true, because of black shatter over shimmer over black =) I will review this soon along with the other color I got =)

  ReplyDelete
 12. I love this polish! It's very very pretty.

  ReplyDelete
 13. Ben zorunlu gece kuşuyum bu gece, ön jüriye hazırlanıyoruz stüdyoda :) bütün sınıf burda nerdeyse, çok ilginç bi ortam :P

  ReplyDelete
 14. i love how you're always changing the shape/length of your nails. i do that too. it makes you seem like a real person! a lot of bloggers get all distraught and dont post any new pictures if they have to go short because of a break, which is really lame!

  ReplyDelete
 15. @Rachel Marie thank you so much! ^-^
  @Başakcim kolay gelsin sana =)))
  @crazyzofo I sometimes break a nail and I shorten them to an acceptable length, but this is too short, even for me =) I don't like that my nails hurt because of the shortness, or that I apply polish everywhere because I'm not used to the length =) thank you so much, I'm seeing the bright side now =)

  ReplyDelete
 16. That's an amazing multicolour polish indeed! It looks fantastic.
  Your nails look really cute at this length too :)

  ReplyDelete
 17. Waow! I love the colors on the second picture! Sooo my favorite ;D Absolutely amazing :)

  ReplyDelete
 18. ohmygosh I looove that layering polish! it's amazing! :D

  ReplyDelete
 19. the elite polish looks amazing, reminds me a bit of sally hansens tuquoise opal :o

  ReplyDelete
 20. Cok begendim. Muhtesem bir oje. Ne yazik ki su an türkiye izini planlarim yok.

  ReplyDelete
 21. Gorgeous color and a lovely crackle. I also love the duochrome shining through :)

  ReplyDelete
 22. thank you guys =) I'm glad you liked the polish as much as I did! =)))
  @Fatma, Berlin'de misin? Benim Berlin planim var da =)

  ReplyDelete
 23. Oh my goodness that's beautiful! I'm soo jealous now, I don't think we have anything like #407 in the states, yummm!

  ReplyDelete
 24. @Sterling I'm sure there are polishes like Sally Hansen duochromes, which will produce similar effects =)

  ReplyDelete
 25. @Trincess
  Hayir, Münih yakinlarinda oturuyorum.

  ReplyDelete
 26. @Fatma hmm... Turkiye'den oje gonderimi son zamanlarda bana problem cikarmaya basladi, yoksa gonderecektim... Yanimda bulunsun, Subat basinda Almanya'ya geldigimde oradan postaya vermeye calisirim. =)

  ReplyDelete
 27. @Trincess
  Cok tatlisin, tesekkür ederim. Sana zahmet vermek istemem. Düsünmen bile yeterli :)

  ReplyDelete
 28. Oh beautiful I love Elite #407 where can i buy it please? come and see my blog http://azatoth-nailart.over-blog.com kiss

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis