NOTD: Happy Birthday Dilek! | Emerald Sparkled

Sunday, February 5, 2012

NOTD: Happy Birthday Dilek!

Today is my friend Dilek's birthday. Happy Birthday, Dilek! I did this cheerful, bright manicure using various polishes & acrylic paint. I used my pale blue franken, Essie Nice is Nice, China Glaze Electric Pineapple, China Glaze Second Hand Silk and China Glaze Secret Peri-Wink-Le. The "Happy Birthday" writing on my thumb & the cake on my ring finger were painted with acrylic paint.

Dilek's Birthday Manicure

Dilek's Birthday Manicure

Dilek's Birthday Manicure, Thumb

May everything you wish come true, my dear friend!
By the way, I'm really sick of people cropping & modifying my pictures & posting them on tumblr, facebook, even instagram to get more likes. If you're going to crop out the watermark, my friend, I will suspect that you're purposefully doing so in order to prevent people from finding my blog. And I will think that you're trying to take credit for my work. I never ask for any permission to share my pictures, but leaving the watermark out is something else. I won't be accepting that, and if you're avoiding my messages that politely ask you to upload the watermarked version instead of the cropped one, I'm going to flag that picture for copyright infringement reasons. I hope I'm clear.
Therefore I decided to change my watermark a bit and make it more like a badge. I'm going to apply it somewhere on the picture where you can still see the manicure clearly, but won't let the picture make much sense if cropped out. Trust me, I don't like this and I'm really sorry that I have no other choice. And I want to ask you guys: If you see a picture from a known blog of yours, which the sharing person claims to be theirs, ask that person to take the picture down or give credit to the real owner. Sharing is fine but stealing is something else.

Bugün Dilek'in doğumgünü. Nice yıllara, Dilek! Bu parlak renkli, neşeli manikürü Dilek için yaptım. Çeşitli renkte ojeler ve akrilik boya kullandım. Kullandığım ojeler kendi yaptığım pastel mavi, Essie Nice is Nice, China Glaze Electric Pineapple, China Glaze Second Hand Silk ve China Glaze Secret Peri-Wink-Le. Baş parmağımdaki "Happy Birthday" yazısı ve yüzük parmağımdaki pasta akrilik boya ile boyandı.
Dilek, umarım yeni yaşında tüm dileklerin gerçek olur! =)
Bu arada arkadaşlar, resimlerimin blog adresi yazan imza kısmının kesilip tumblr, facebook, instagram gibi sosyal paylaşım alanlarında sırf beğenilmek uğruna paylaşıldığını görmekten o kadar sıkıldım ki, anlatamam. Eğer bir kişi imzamı kesip resmi o şekilde koyuyorsa, bunu kasıtlı olarak yaptığını düşünürüm ve art niyet ararım. Resimlerimin paylaşılması konusunda kimseden izin istemesini asla beklemedim, zaten imzanın resmin üzerinde durmasının anlamı, kullanan kişinin bu resmin benim olduğunu kabul ettiğine delalet eder. Ama imzayı kesmek, resmin sahibiyle ilişki kurulmasını engeller, bu da resmin anonim bir şekilde yayılmasına sebep olur. Bir an için bu resmin size ait olduğunu ve siz kanıtlayana kadar herkesin başkasına ait olduğunu sandığını düşünün. Ne can sıkıcı bir durum, değil mi? Bir de nazikçe resmin imzalı versiyonunu yüklemesini rica ettiğim halde, mesajlarıma cevap verme gereği bile görmeyen kişiler var. Bu kişilerle karşılaştığımda telif hakkı ihlali gerekçesiyle şikayet ediyorum ve resmi kaldırtıyorum.
Bu yüzden imzamı biraz değiştirip rozet gibi yapmaya karar verdim. Tırnakların net görülmesini engellemeyecek şekilde konumlandıracağım, eğer resim kesilmeye çalışılırsa ise saçma sapan bir hal alacak. Bu yola başvurmak hiç hoşuma gitmiyor, ben köşedeki imzamdan çok memnundum ama beni bunu yapmaya zorladılar birkaç aydır. Sizden de rica etmek istiyorum, sevgili okuyucularım: Eğer bildiğiniz bir blogun resmini kırpılmış olarak sağda solda görürseniz, hem o kişiye haber verin hem de resmin altına yorum bırakın, orijinal resmin konumunu verin ve resmin gerçek sahibinin kim olduğunu, bunu belirtmesi gerektiğini söyleyin. Zaten iyi niyetli kişiler, başka yerden o halini bulup paylaşmışlarsa filan hemen düzeltiyorlar bu durumu. Paylaşmak her zaman güzel ama çalmak başka bir şey.

27 comments:

 1. Canımm çok teşekkür ederimm :D beni çok mutlu ettiniz yaa iyiki varsınız iyiki tanımısım sizi :D

  ReplyDelete
 2. ben de istiyorum siparisi verdim :))

  ben su an manikurden ziyade china glaze e odaklandim:))

  ReplyDelete
 3. Super cute! I should do a design on mine as well since my bday is in 3 days!

  -Anna
  Please check out and follow my blog as well!
  http://www.goingtotheshowing.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Çoook güzel olmuş abliş ellerine sağlık Dilek abla çoook şanslı :) Bu arada Oje sfsı adına ben özür dilerim gördüğü zamanlarda ya fotoyu siliyorum yada belirtiyorum ben .

  ReplyDelete
 5. I totally undersnatd you and support you. When I look at your pictures, I see the nails, not the watermark, and I am very disappointed that some people would do such a thing, only to get more likes. Shameful.

  ReplyDelete
 6. Ucundan ayirdiginiz pastanin resmini de koyun, hodri meydan :D

  ReplyDelete
 7. I love these the detail on the bday candle is phenomenal. I have a question though. I'm a nailbloggin newbie and I need to create my own watermark for my pictures. I would also like to have a blog roll showing which blogs(like yours) that I follow. Any suggestions or help would be great. My blog is http://chellesnailtique.blogspot.com/ my email is lokitty72@gmail.com

  ReplyDelete
 8. You're right, peaple should respect your work and not try to use it to get advantage on you. Your draws are really pretty, i wanna be just like you when i grow up ;)
  Kisses and have a nice sunday.
  amonailart.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Your manicures are amazing and i think that everyone will understand. But i think you should change the font so that the url can be easily read :).

  ReplyDelete
 10. From all the blogs I've been going through this seems to be a really huge problem lately. I'm just glad that people are straight up calling them out on it and naming names on a lot of them. It's not acceptable, your work is your own and they need to back off. ):
  Keep up your manicures!

  ReplyDelete
 11. awwww, super cute bday mani!!! Happy Birthday to your friend!!! I also really dislike when people steal photos without giving credit and its even more wrong when people take out the watermark!

  ReplyDelete
 12. Very cute! these look great!

  ReplyDelete
 13. I totally agree with your sentiments! Not fair, or right! Lovely mani, too...what a sweet thing to do for your friend!

  ReplyDelete
 14. Utterly adorable. :) I love your freehand nail art, it's always so well done. :)

  ReplyDelete
 15. I don't mind watermarks as long as they don't cover the nails. I usually don't even notice they're there. I didn't notice yours until you mentioned them! :D

  ReplyDelete
 16. Adorable! I love your nails and manis!

  ReplyDelete
 17. cokkkk tatli olmuslarrrr , ozlemisim manikurlerini;)

  ReplyDelete
 18. Preciosa manicura. Felicidades a tu amigo Dilek!

  ReplyDelete
 19. It's a shame some people don't respect your work.

  ReplyDelete
 20. Çok şirin olmuş Deniz :) Umarım emeğine daha saygılı davranırlar :)

  ReplyDelete
 21. Çok güzel olmuş.Bende yapacaktım ama malum okul var yarın ./ Dilek ablayı bende cok seviyorumm... <3

  bu arada,buda benim blogum :) www.herseyburada-taylor.blogspot.com

  ReplyDelete
 22. Thank you, everyone! =)
  Çok teşekkür ederim herkese! =)

  ReplyDelete
 23. How sweet that you made a mani for your friend :)
  Gecmis dogum günün kutlu olsun Dilek! I'm sorry I read this post today and your birthday is over now, but still a lot congratulations!

  Omg, how I hate copy-cats. Steeling pictures is a very bad thing. There are a few things that I hate in this world and copy-cats belong to that.
  I started hating copy-cats, when I got a very nice lily tattoo, which my tattoo artist & I designed. I did not even want to show my tattoo online because I am afraid that someone steals it.
  To all this copy-cats: DON'T YOU HAVE YOUR OWN STYLE OR IDEAS THAT YOU STEEL OTHERS? HOW CHEEP YOU ARE!

  Lala

  ReplyDelete
 24. Lovely manicure, and totally agree with everything about the stealing of pictures, just ask! We almost always say yes.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis