NOTD: Heart Patches | Emerald Sparkled

Thursday, February 9, 2012

NOTD: Heart Patches

First of all, guys, there is no malware on my blog. Looks like Iris has been having some problems with her blog and I've informed her about the issue, let's hope she gets it resolved quickly. Sadly I can't remove her blog from my blog list as a temporary solution, because there's an ongoing problem with blogger widgets and I don't want to remove and lose my international blogroll. Feel free to continue when Chrome displays a warning, your computer won't be infected with something malicious =)
Today's manicure is as seen by wonderful Rina. Everytime I see a new manicure of her, I can't help but wonder: How is she both creative & does picture perfect manicures? Do her skills have a limit? =) I always find myself going through her awesome blog when I'm out of ideas. This manicure, I loved it so much I knew I was doing it sooner or later. I really envy her bigger nail beds & even nails, she has 10 perfect canvases to work on! I had to keep my hearts smaller & the final look is not even close to her awesome manicure, but I still love the design so much =) Kudos, Rina, for being so simple yet awesome, you will always be one of my biggest inspirations =)
I used China Glaze Second Hand Silk, a cool toned pink. Then I drew the hearts using black and white acrylic paint, according to the tutorial in Rina's post above.

Heart Patches Nail Art

Heart Patches Nail Art

Ain't this a great Valentine's Day idea? Plus, if you're careful, it's simple enough to do on both hands! =)
This is it for tonight, see you soon!

Öncelikle arkadaşlar, blogumda kötü amaçlı yazılım filan yok. Bahsedilen blog Iris'in blogu ve kendisine haber verdim, umarım yakın zamanda bir çözüm bulur. Bu blog benim sadece blog listemde bulunuyor, ancak geçici bir çözüm olarak silemiyorum blog listemden, çünkü widget doğru çalışmıyor bir süredir, Blogger kaynaklı bir sorun bu. Ve blog listemi tamamen silersem takip ettiğim bütün yabancı blogları tekrar eklemek zorunda kalacağım, bunu da istemiyorum. Bu yüzden şimdilik "Devam et" seçeneği ile blogumda güvenle gezebilirsiniz =)
Bugünün manikürü, hepinizin bildiği gibi bayıldığım Rina'dan esinlendi. Bu kızın her yeni manikürünü gördüğümde şaşmadan edemiyorum: Nasıl hem bu kadar yaratıcı, hem bu kadar becerikli olabilir? Acaba yeteneğinin bir sınırı var mı? =) Ne zaman iyi bir fikrin eksikliğini çeksem, kendimi Rina'nın harika blogunda buluyorum. Bu manikürü ise o kadar beğendim ki, er ya da geç yapacağımı biliyordum. Ben kalpleri sığsın diye daha küçük tutmak zorunda kaldım ve son hali asla Rina'nın yaptığının yanına yaklaşamaz, ama yine de çok mutlu oldum tırnaklarıma bakınca =)
Tabanda China Glaze Second Hand Silk kullandım, soğuk tonlu bir pembe. Daha sonra, yukarıdaki linke tıklarsanız görebileceğiniz videodaki gibi kalpler çizdim, siyah ve beyaz akrilik boya kullandım.
Sevgililer Günü için süper bir fikir olurdu, değil mi? Üstelik eğer eliniz biraz alışkınsa, iki ele de uygulamak için çok uygun =)
Bu akşamlık da bu kadar, görüşmek üzere!

42 comments:

 1. çok güzel olmuşş zemindeki renge bayıldım

  ReplyDelete
 2. pembe ojeden nefret etmeye basladim demistim lafimi yutuyorum. bence pembe daha tatli olmus kendine haksizlik etme tamammi :))

  ReplyDelete
 3. I saw Rina's initial post. Both yours and hers are lovely. She does have some really great ideas :) How cute are those stitched little hearts?! :)

  ReplyDelete
 4. ahh ahh bizde sana öyle imrenerek bakıyoruzz yine döktürmüşsün :D Bende keşke esinlenip başarabilsem geçen moustache maniküründen yapmak için videolar izledim izlerken kolayıma geldi ama yinede beceremedim :(

  ReplyDelete
 5. This is so cute! XD I really like that pink polish!

  ReplyDelete
 6. offff çok güzel görünüyorr

  ReplyDelete
 7. this is super cute! i love it!

  ReplyDelete
 8. This is so cute! I'd love to be able to do this mani someday! Nice!

  ReplyDelete
 9. I love it, it is so sweet and delicate!

  ReplyDelete
 10. This is very adorable! Love the color choices!

  ReplyDelete
 11. I love Rina's blog! & Yours! This turned out great :D

  ReplyDelete
 12. pretty!! Even I did a heart mani do chk out.

  ReplyDelete
 13. Loved the original and you did such an adorable version of it too!! Cute!!

  ReplyDelete
 14. So adorable! Wish I had the skills to do this!

  ReplyDelete
 15. Cute manicure!!:)

  ReplyDelete
 16. Hi, Deniz!

  I think ... I mean I know that I was floating when I started reading your comment about me and my blog. I don't know if I deserve all that. I am very thankful that you have shared here in your blog the existence of mine. :) I now have the opportunity to get to know more nail art enthusiasts!

  I truly believe that you are an amazing nail artist. My constant goal to create neat nail designs was actually inspired by your blog.

  Your heart patches look fantastic over that pink base color. :)

  ReplyDelete
 17. Bianca FledermäuschenFebruary 9, 2012 at 5:13 PM

  oooh this is just incredible cute!!! I can't wait to try this myself, I'm already thinking about a colour-combination (:

  ReplyDelete
 18. şirinmi şirin bir manikür olmuş buuu :))

  ReplyDelete
 19. these are simply adorable, there are so many valentine manis I want to do

  ReplyDelete
 20. I agree, her blog is awesome! I think your hearts look great too :)

  ReplyDelete
 21. This is one of the cutest manicures I've ever seen! Do you mind if I do it on Valentine's day? I'll show it on my blog and I'll give you the credits, of course!

  ReplyDelete
 22. What a great design. Keep up the good work! Ill have to try this one.

  ReplyDelete
 23. harika bir manikür olmuş:) ayrıca bloğumda sizi tagledim http://efsaefsun.blogspot.com/2012/02/mimlendim-mimlendin-mimlendiniz.html
  sorularımı cevaplarsan çok sevinirim :)) kendine iyi bak.

  ReplyDelete
 24. It´s so lovely!
  Have a nice weekend
  amonailart.blogspot.com

  ReplyDelete
 25. This is so cute! The most adorable heart patches :)

  ReplyDelete
 26. OMG! Love this mani! And you helped me discover another wonderful blog. Thank you sooo much!

  xoxo

  ReplyDelete
 27. I think you're nuts! Your nails came out wonderful =]

  ReplyDelete
 28. Hi, I came to know your blog, loved, congratulations on your corner and lots of success here!
  I'm following your blog now!

  I invite you to meet my Blog and if you like and can also follow my blog...you will be very welcome, feel at home!

  Kisses from Brazil

  http://umamulherbemvestida.blogspot.com

  ReplyDelete
 29. Thank you so much, my dear friends =) I'm sorry I couldn't answer to your comments one by one, but I really appreciate them <3
  Çok teşekkür ederim herkese =) Bir süredir yorumlara tek tek cevap veremedim, özür dilerim =/ Ama inanın yorumlarınız çok değerli benim için <3

  ReplyDelete
 30. Ayyy çok güzel olmuşşş, çok beğendimmm :(

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis