NOTD: Look Rich, Be Cheap | Emerald Sparkled

Sunday, February 12, 2012

NOTD: Look Rich, Be Cheap

I saw this manicure on The Illustrated Nail Tumblr, and thought it was badass. I decided to give something similar a try, but keep it simpler. Since my nails are not oval, I decided to keep the frame as thick as the round glitter I was going to use. This glitter sample was sent to me by Viva La Nails about two years ago. I checked out their website and it looks like they don't sell this kind of glitter anymore. I can easily find hexagonal shaped glitter that changes color according to light, but not these round, uniform, metallic-looking glitter.
I started off by painting the nails with China Glaze Midnight Kiss, neutral gold foil. Then I left a tiny frame of gold outside and filled in with black acrylic paint. I could have just painted my nails black & frame the outside with glitter, but I didn't want black to peek out from the empty spaces between glitter pieces. After framing with glitter pieces, I sealed with two coats of topcoat. I couldn't resist adding a Chanel logo on the middle nail =)
The end result surely looks rich, but it's actually pretty wallet-friendly =)

Look Rich, Be Cheap Nail Art

Look Rich, Be Cheap Nail Art

Look Rich, Be Cheap Nail Art

Thank you for your input on my Giveaway Poll, you can vote till Feb 20th, it's on the sidebar for easy access =)

Bu manikürü The Illustrated Nail Tumblr'ında gördüğümde resmen "Off..." dedim, sizce de çok güzel değil mi? Ben de benzer bir şey denemek istedim, ama daha basit olsa daha iyi olacaktı çünkü tırnaklarım o kadar uzun ya da geniş değil... Tırnak şeklim kare olduğu için, sadece kullanacağım altın rengi simin genişliğinde bir çerçeve bırakmaya karar verdim. Bu simler, iki yıl kadar önce Viva La Nails tarafından gönderilmişti. Şu an web sitelerine baktığım zaman, bu tarz bir sim göremedim. Bu simler altıgen değil, ayrıca ışıkta renk değiştirmiyor, metalik altın rengi duruyor.
Tırnaklarıma China Glaze Midnight Kiss sürerek başladım. Midnight Kiss, altın rengi, folyo görünümlü bir oje. Daha sonra, ince bir altın rengi çerçeve bırakacak şekilde iç kısmını siyah akrilik boya ile boyadım. Tabi tırnaklarımı tamamen siyaha boyayıp sadece dış tarafa altın renkli simlerle bir çerçeve yapmak da mümkündü, üstelik daha zahmetsiz olurdu, ancak ben simlerin arasından siyah oje gözükmesini istemedim. Ya da öyle başladığım için öyle devam etmiş de olabilirim, kim bilir? =) Altın rengi simleri yerleştirdikten sonra, iki kat cila sürerek tamamladım. Bu arada orta parmağıma da bir Chanel logosu yerleştirmeye engel olamadım =)
Sonuç, son derece lüks gözüküp aslında maliyeti çok düşük olan bir manikür.
Bu arada çekiliş anketine katıldığınız için teşekkür ederim! Ayın 20'sine kadar oy verebilirsiniz, anket kolay erişebilmeniz için sağ tarafta =)

38 comments:

 1. Wow, your mani is looking so great! I love it :-)

  ReplyDelete
 2. They look so pretty! Very cute, yet sofisticated.

  ReplyDelete
 3. This must have taken forever, gorgeous!

  ReplyDelete
 4. I saw this kind of manicures on tumblr too and I just fell in love with! You did a great job, looks so classy and elegant! <3

  ReplyDelete
 5. I've been seeing lots of nailart frame work lately. I love your spin on it. Super gorgeous! :)

  ReplyDelete
 6. I love seeing your twist on things, It came out great!

  ReplyDelete
 7. It´s really nice and the Chanel logo is rich in your nail
  Have a nice week
  amonailart.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Una manicura muy "Fashion". Me gusta mucho cómo te ha quedado.

  ReplyDelete
 9. I love this! I've been seeing the bordered mani's & I need to try it one day!

  ReplyDelete
 10. Wow, amazing!! Imo, looks better than "original" =)

  ReplyDelete
 11. I so love all your nail challenges!!! Hope you will contact my email regarding the sponosring of one of them!!! Keep inspiring us!

  ReplyDelete
 12. wow, these are beautiful! Loving the chic look. I've never used rhinestones or jewels before but I will be for my cousin's wedding next weekend. Hope they stay on! x

  ReplyDelete
 13. şık , zarif, asil mükemmel bir manikür olmuş her zamanki gibi çok başarılı;)

  her manikürünü bi video çeksen çokmu zahmetli olur ?

  bu arada akrilik kalemlerini nerden aldın ? nail art larında kullandığın malzemelerini tanıtıcı bi yazı yazmanı rica etsem yada video
  olabilirmi?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yildiz, akrilik kalemi degil de bildigimiz akrilik boya ile yapiyorum, kivama gelene kadar sulandirdiktan sonra ince bir firca ile desen yapiyorum.

   Delete
 14. Absolutely love it, but I wouldn't have enough patience to do this ;)

  ReplyDelete
 15. OMG! This is so cool! I am totally loving this!

  ReplyDelete
 16. Hi Deniz
  that's great and very original I'm loving it

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis