Don't Touch My Cupcake! | Emerald Sparkled

Monday, November 28, 2011

Don't Touch My Cupcake!

Yesterday something happened that made many nail polish bloggers freak out. A blogger wrote about how people with uneven nails & untidy cuticles should not bother posting about their manicures, because they can't stomach the look of them. Plus, people who draw cupcakes and think they look cute should stop doing that because cupcake nail art looks like a mix of nail fungus and nails dipped in cupcake cream. (?) And to top that, she asked why people even bother wearing something other than red and french when guys don't like other colors anyway, to add up to her bigotry. Oh, and she can't simply look away or decide not to visit these blogs anymore, because whatever she does, she always encounters some sort of hideous nail art. Riiiight.
When I tried to comment on her blog, she decided to not publish my comment because I supposedly "attacked" her, and that I'm one of those people anyway if the post bothered me so much.
Well, let me say a few words here. This will be my unpublished comment, not meant to attack anyone, but defend those people who are being attacked.
Blogs are our personal space, and whatever annoyance it might cause you will not stop anyone from doing anything that makes them feel good about themselves. And who here draws cupcakes on their nails to please a guy? That would be incredibly desperate.
Getting good at nail art & learning to control your brush is a lot of work, which requires so much time & patience. Most of the time you want to give up. Most of the time you're not pleased with your work or with yourself. There is no need to attack people in this tender state by saying things like: "Oh your nails are ugly! Your nail art sucks! Why bother posting? You make me want to gag!" Flash news: The world doesn't revolve around you or your standards. Clicking X in the upper corner helps you avoid anything you don't want to see, and this is certainly a more humane way than bullying people by making them feel insecure & stop posting altogether.
I can draw cupcakes on my nails. I can even dip my nails in cupcake cream & call it nail art. It's my blog and you don't have any right over it.

Cupcake nails

Cupcake nails

If you ever feel offended by anyone, blogger or not, feel free to take this badge & shove it in their face. /endrant


Here is everyone who contributed:
People who wrote about it:

Dün çok can sıkan bir yazıyla karşılaştık, hem makyaj, hem stil, hem de oje bloglarına saldırgan bir üslupla yazılmış bir yazıydı. Benim canımı sıkan kısmına gelecek olursak, tırnakları farklı boylarda, tırnak etleri düzgün olmayan insanların neden manikür yapıp göz zevkini bozduğundan, böyle resimlerin bloglara konulmaması gerektiğinden bahseden bir yazıydı. Kendi beğenmediği tırnakları en hafif tabirle mide bulandırıcı olarak niteleyen bir üslüpla yazılmış bu yazı, aynı zamanda cupcake gibi şeylerin tırnağa çizildiğinde mantar kapmış tırnak, cupcake kremasına sokulmuş tırnak gibi görüntüleri anımsattığından ve bu yüzden iğrenç olduğundan bahsediyordu. Bir de zaten fransız manikürü ve kırmızı hariç tırnakların zaten erkeklerin hoşuna gitmediğini, hala neden başka renkler sürdüğümüze anlam veremediğini yazmıştı. Zaten kadınlardaki oje bağnazlığının güzelleşmeyi yalnızca erkekler için istemek zihniyetiyle birleşmiş hali olan bu son cümleye diyecek hiçbir lafım yok. Ha bir de görmek istemediği şeylerden kaçmanın mümkün olmadığını, takip etmemeyi seçmekle olayın bitmediğini çünkü bir şekilde karşısına çıktığını yazmış bunların. Eveeet.
Bloguna bıraktığım yorumu yayınlamadığı gibi, kendi alaycı ve saldırgan üslubundan sonra kullandığım kelimelere "carlamak", "saldırmak" gibi yakıştırmalar yapması da ilginç oldu. Yaptığım yorumun uğradığım haksızlıktan ve karalamadan ötürü biraz daha nezaketten arınmış halini burada yazacağım, ki saldırganlıkta malum yazının yakınında bile olmayacakır. Merak eden varsa twitter hesabımdan yorumun içeriğini görebilir.
Öncelikle bu yazım saldırmak için değil, saldırıya uğrayan arkadaşlarımı savunmak içindir.
Bloglar bizim kişisel alanımız olduğuna göre, kimin canını ne ölçüde sıkarsa sıksın, midesini ne derece rahatsız ederse etsin insanın kendisini iyi hissetmesine sebep olan şeyler yapmasını etkilemeyecektir. Zaten kim tırnaklarına bir erkeği etkilemek için desen yapacak kadar çaresiz durumda olabilir ki? Bu zihniyeti insanın önce kendinde araması gerekir.
Tırnak desenlerinde iyiye gitmek için önce fırçayı, daha sonra da nail art fırçalarını iyi kullanabilmek gerekir, bu da çok zaman ve sabır isteyen bir şeydir. Çoğu insan yolun ortasında pes eder, yaptıklarından nefret eder, yapamıyorum ben diye düşünerek kesip atar. İnsanlar zaten böyle aşamalardan geçiyorken "Tırnakların çok yamuk! Beceremiyorsan yapmayacaksın! Midem bulanıyor böyle şeylerden!" gibi şeyler söylemenin anlamı var mı? Sana bir haberim var: Dünya senin ve standartlarının etrafında dönmüyor. Köşedeki çarpıya basıp çıkman inan çok kolay, üstelik insanları tartaklayıp kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine sebep olmaktan ve bir şeyler üretmeye olan heveslerini kırmaktan çok daha insancıl bir çözüm.
Ha bir de, tırnaklarıma ister cupcake çizerim, ister tırnaklarımı kremaya daldırıp "sanat yaptım" der geçerim. Burası da benim blogum, ve kimsenin burada söz sahibi olmaya hakkı yok.
Eğer sizi de böyle inciten, hevesinizi kıran, moralinizi bozan insanlar oluyorsa; ya da böyle atıp tutarak destek bekleyen, kafasına uymayan bir tepki görünce de saygısızlaşan zihniyete karşıysanız, aşağıdaki rozeti blogunuza koyabilirsiniz.
Tırnaklarınıza istediğiniz her şeyi çizebildiğiniz günler dilerim.


Katılanlar:
Yazılarıyla katılanlar:

150 comments:

 1. WOw I missed out on this-would love to know whose blog is saying that-because I want to unfollow them if they are on my list!

  ReplyDelete
 2. First of all, I have to tell you that I think your cupcake nails are adorable!
  Also, I really like this post. I always kind of like seeing people post pictures of less-perfect-looking nails… then they resemble my own nails more, and give me a better sense of what various polishes will look like on my short violinist's nails with kind of dry cuticles!
  And painting your nails based on what you think guys will like seems crazy to me. I mean, a guy who would judge me based on my nails isn't exactly someone I'm looking to impress. Also, it makes me super happy when a guy notices that I'm wearing an unusual nail colour and tells me he likes it — it shows that he appreciates my desire to express myself however I want.
  So, anyway: thank you for this post! And I agree with you completely :)

  ReplyDelete
 3. I agree with you completely! And I love your cupcake nails ;)

  ReplyDelete
 4. HAHA don't touch my cupcake, you rock Deniz! I love your manicure and I love cupcakes on nails. :) It's such a waste of time to bother with such comments. :(

  ReplyDelete
 5. Thank you guys! <3
  @Fingers it's a Turkish blogger, you're most likely not following her as she's not a nail blogger =)
  @triceratops totally agree with you, makes me super happy, too!

  ReplyDelete
 6. I 100% agree with you! Well said! The ignorance of others never ceases to amaze me. I honestly think that if someone is that offended by someone else's cuticles, nails, nail art, etc. they must have nothing else better to do with their lives than criticize others. And besides, they are missing out on the wonders of cupcakes!

  That being said, I love your cupcake nails! They are adorable :)

  ReplyDelete
 7. beğenmeyen bakmasın ;) harika olmuş... birde ojenin numarasını yazarsanız sevinirim... sevgiler :)

  ReplyDelete
 8. Kesinlikle düşüncelerine katılıyorum! Harcadığın zamana, emeğe teşekkürler!

  ReplyDelete
 9. @Something Polished thank you and word =)
  @munturella claire's 80 =)
  Destekleyen herkese tesekkurler!

  ReplyDelete
 10. Beni de ekler misin listeye :)
  www.nzlsyn.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. Bayıldım her zamanki gibi manikürüne, hele cupcake'li ya bu seferki daha fazla sevdim!!Ellerine sağlık kuzum^^

  ReplyDelete
 12. well said, and your cupcake nails are cute as HELL! i'd rock those day in and day out!

  ReplyDelete
 13. tesekkurler millet, @nasli ekliyorum =)

  ReplyDelete
 14. They have the choice to choose to read whichever blogs they want to. They don't like it? Well then, move on. I LOVE your cupcake nails and have even though of making them on mine! This is freedom of speech, freedom of expression.

  ReplyDelete
 15. bende kaç gündür tırnaklarıma cupcake yapmak istiyordum ama tembellikten yapmıyodum şimdi bu saatte üşenmeden 1 cupcake yaptım =) bu arada seninkiler harika olmuş yaşasın cupcake'li tırnaklar !

  ReplyDelete
 16. This is an awesome post!!! I don't know who posted all that stuff, but AMEN to your response!!

  ReplyDelete
 17. çok güzel,şeytan diyor ona inat 31 gün cupcake yap 31 gün kussun hohohoh :D

  ReplyDelete
 18. i don't understand why people do this, and another thing, i hate it when people think that we only do our nails for guys, wtf?! loll, i love this post and am so glad you did address this : ) and i want cupcakes on my nails now, yours are too cute! loll ; )

  ReplyDelete
 19. I don't get why someone would be bothered about other people bothering posting their manicures.
  If they are allowing themselves saying that, then everyone is at least allowed to post their own manicures, regardless how it looks, right? :)

  And your cupcake nails are really cute! Those cherries look like little hearts (or those little hearts looks like cherries hehe ^^).

  ReplyDelete
 20. thank you dear friends, for your support! freedom of speech shouldn't be confused with insult.
  @Moda Kurabiyeleri ekliyorum!

  ReplyDelete
 21. I also agree 100% with you !!!! I love cupcakes in any possible ways <3 <3 <3 and your mani is adorable!!!!!

  ReplyDelete
 22. awesome post. I agree with all of it, and many of the comments too. everyone starts somewhere, right! cute cupcakes :)

  ReplyDelete
 23. normal ojeyi herkes sürer de bence bunlar muhteşem ! =) ben de denedim ama sizler kadar güzel olmadı.. =)

  ReplyDelete
 24. yay!

  amen to you response Deniz! =)

  <3

  ReplyDelete
 25. Maybe it's my professional bias, but I'm tempted to trace a psychological profile of this lady basing on her "funny" judgements. In general, I can say that I don't paint my nails to please a guy, I paint my nails because I like doing this. I never do something only to please a man, I am what I am (including my multicolor nails) and a man must accept it if he wants me to be a part of his life.
  My partner doesn't care if I wear red polishes or french manicures... He cares about nail polishes only because he knows that they make me happy in some way.
  About cupcakes: I don't draw cupcakes on my nails because I'm not able, but I think they are cute and adorable.
  Cupcake power!!!!

  ReplyDelete
 26. cupcake'imi yayınladım =) http://www.modakurabiyeleri.com/

  ReplyDelete
 27. oje aşktır anlamayan konuşur durur durmak yok boyamaya sürmeye çizmeye devammm

  ReplyDelete
 28. :D If I had to paint my nails to please my hubby...I should not paint them at all (I call him the polish-hater but I love him all the same)!!
  Those comments are really absurd, why bothering watching and criticizing something you don't like? Go somewhere else (but maybe that blogger is just a crabby person that needs to rant at someone/something).
  Go cupcakes and whatever we want to do on our nails!

  ReplyDelete
 29. bir blogger bakımsız ya da cupcake desenli tırnaklardan rahatsız oluyor diye bu kadar infial yaratmaya ne gerek var? insanların internette pis, bakımsız itici görüntüde tırnakları yayınlama hakkı varsa başka bir bloggerın -hedef göstermediği, şahsi hakaret içermediği sürece- bunu kendi üslubuyla eleştirme hakkı neden olmasın? üstelik insanın tesadüfen karşısına çıkan feci bir görüntü köşedeki x'e basmakla zihinden silinemiyor maalesef. öyleyse internette yayınladığımız görüntülere özen göstermek gibi bir sorumluluğumuz da olmalı. leş gibi kokarak insanların arasına karışıp 'beğenmeyen yanıma yaklaşmasın.' demediğimiz gibi 'blog benim istediğim uzvumu istediğim halde gösteririm beğenmeyen gelmesin' demek de oldukça densiz bir davranış olur. bu yazınızın üstüne uzun süre sözkonusu blogu arayıp bulmakla harcadığım vakte acıyorum doğrusu.

  ReplyDelete
 30. Cok merak ediyorum o tatsiz yorumu yapan vatandasi?.... Biliyormusun, bu gibi saldiri türünde yazilar yazan insanlar hayata karsi sagir ve duyarsizdir benim gözümde. Eger hayata seker tadinda bakabilse, bui gibi seylerin ne kadar tatli, hayata nasil güzel bir tat verdigini anlardi.

  Erkek icin tirnaklari süsleyen kadinsa bu kadin, diyecek birsey yok. O zaman araba cizsin o veya sadece erkekler hangi nesneleri begeniyorsa yapsin kendine. Bombos.... Böyle insanlara sinirlenilmez, agiz kenariyla gülünür ve onun böyle olusuna üzülünür sadece!! ;-)Ben esime göstermiyorum bile cogu yaptigim cicilerimi ve bazen göstersemde illede begensin diye degil.... öylesine icimden geldigi icin ve begenmesede kimin umrunda ;-)

  ReplyDelete
 31. Not: bugün kendime cupcakeLi yüzük ve cupcake'li dosya aldim. Isabett olmus, bunlari görse kimbilir ne düsünürdü o biri! =D hahahaha...

  ReplyDelete
 32. RIGHT ON! .. i didn't hear/read about this but that blogger sounds very close minded!

  ReplyDelete
 33. And she thought you were attacking her ?
  What a closed minded waste of internet space.
  I agree so much with your post. I rarely draw nail art, because I don't know how to make it look anything but a mess, but closedmindedwoman forgive me, I still try.
  How are cupcakes something that looked like they've been dipped in cupcake cream ? Or nail fungus ? Has she even seen nail fungus ?!

  What kind of blogs does she read for crying out loud.

  Actually, what kind of person is she. Does she wear clothing to please a guy ? To sum it all up, does she live to please a guy ?

  Nail blogs out there, I hope no one stops drawing nail art, or showing us the beautiful, colorful swatches of nail polish. Typical red and french nails all the time, bore me, and the others around you.

  Closed minded person, IN YOUR FACE.

  Sincerly, Cupcake nail lover.

  ReplyDelete
 34. Ahhh some people are so sad... Don't waste your time and creative energy to them, and just do what you're good at... :)

  ReplyDelete
 35. Your cupcakes nails are adooooooorable and I completely agree with you when you say "The world doesn't revolve around you or your standards". <3 <3 <3

  ReplyDelete
 36. Bak bir ekleme daha yapmak isterim. Tüm söylediklerine katiliyorum, ama bir konu haric!!

  Eger ki bir tirnak blogumuz varsa, bence o tirnaklara, tirnak etlerine ve ellere kesin özen gösterilmesi gerekiyor. Öyle bir bloga rastladigim zaman, birdaha girmem bu nasil bir iticidir diyerek... ama yinede o kisi ne isterse yapar, kalkipta o bakimsiz tirnaklari gördügüm icin kimseyi yerden yere vurmam!!!! Ne yaparsa yapsin!!!!

  ReplyDelete
 37. haha super cute! You tell them!! Wow some people have no life and just try to put other down for no reason but their life is sad. Your nails look great!

  Nicole Marie
  www.nicolemariewho.com

  ReplyDelete
 38. sen benim gördüğüm en iyi nail bloggerlarındansın, hatta en iyisisin diyebilirim deniz. hll olsun sana bi ekşici olarak bu çakma yazarı ancak böyle alt edebilirdin :D sayende gözü bayram edecek bağyanın :D

  ReplyDelete
 39. @Anonymous oncelikle keşke kimliğinle yazsaydın, çekinecek bir şey yok. İkincisi, olay sadece bakımsız ya da cupcake desenli tırnaklardan rahatsız olması değil. Cevap hakkı doğan insanlara olan tavırları ve sadece "ahaha çok güldüm" yazan yorum sahiplerine insan gibi davranıp geri kalan herkesi bir şekilde aşağılaması, yazıların hakaret içerdiği ile itham etmesi. bu kadar "cesurca" bir yazı, böyle korkak bir yorum denetimini haketmiyor bence. özellikle de "siz de o yorumu görseydiniz blogunuza yorum bırakmasına izin vermezdiniz" kısmına çok takıldım. ayrıca farkında mısınız bilmiyorum, herkesin tırnakları şekil şemal sağlık bakımından aynı şekilde şanslı olmayabili. çirkin bir tırnak sizi kokan bir insan kadar nasıl rahatsız edebilir, bu ikisini aynı kefeye koymanız sağlıklı mı? o zaman sizin görüşünüze göre çirkin insanlar sokağa çıkmamalı, mazallah birilerinin midesi bulanabilir ya da akıllarından o görüntü gitmeyebilir, değil mi? bunun ne farkı var? siz enerjinize acımışsınız, o zaman bu enerji korunup bu tarz bloglara hiç girmezse bu kişi, hem kendi mutlu olur hem kendi çapında takılan insanlara oturduğu köşeden soktuğu laflarla zarar veremez.

  ReplyDelete
 40. ha bu arada aynı şey bu blog için de geçerli, yani inanın insanları zorla davet etmiyoruz, isteyen takip ediyor bildiğim kadarıyla =)

  ReplyDelete
 41. I'm glad you stood up to that person, Deniz. You're absolutely right and I have no idea why some people can become so hateful and mean when they are anonymous behind a computer. It's probably one reason I never bothered with youtube videos. It's really sad for them, but I'm glad you made a post on this!
  Your talent with manicures is amazinggg!!! You always inspire me with my manicures and don't listen to anyone that says otherwise x

  ReplyDelete
 42. For what it's worth I'm guy and I do like other colours besides red and french.

  ReplyDelete
 43. thank you for sharing your thoughts with me =) Absolutely, why bother painting your nails if you only aim to please someone other than yourself? beats me...
  @MagiccCat ★ tüm söylediklerine harfiyen katılıyorum, yalnız şu bloga başladığımdan beri benden tırnaklar hakkında çok yardım isteyen oldu, ne yazık ki bakım kadar genetik faktörler de önemli... bu insana oje sürme gibi bir faşistlik uygulayamayiz ki zaten yapabilecekleri bir şey yok tırnak şekli konusunda... ha evet beğenmeyiz belki, sessiz kalırız sırf güzel olsun demek için demeyiz ama, yerden yere vurmak, konu açacak kadar kendini yüksekte görmek yanlış değil mi? bugüne kadar çok başarısızca yapılmış akrilik tırnaklar, jel tırnaklar gördüm ama hiç kimseye zarar vermeye, moral bozmaya çalışmadım... bu ne beni yükseltir ne karşımdakine haddini bildirir, sadece yıkıcı olur yapıcı değil =) çok teşekkür ederim yorumların için!

  ReplyDelete
 44. @Charlotte Sparkle yay, an input from a guy is very seldom on this blog! thank you!!! =)

  ReplyDelete
 45. Yeah, that is pretty harsh, but at the same time don't you want your readers to be honest with you? I mean, I do. If you don't like something, tell me. It's my choice whether I care or not. But a lot of nail artists are looking for real responses to their work so that they can make improvements. I mean, there's no excuse to be nasty to someone, but at the same time, you're putting yourself out there to be criticized. I'd rather someone was honest and mean then lie and be nice. Still, telling someone they make you gag is beyond being honest, it's being rude.

  ReplyDelete
 46. I love your nails! You do such a great job with them!

  ReplyDelete
 47. Tabii ki yalnis, ona itirazim yok ki zaten. Ama bu bakimsiz tirnak konusuna acilmisken yinede düsüncemi söylemek istedim... Elestiri degildi.

  Ayne dedigim gibi, begenmeyen sayfayi degistire bilir.. Sayende bende demin ilk cupcake denemelerimi cizdim tirnaklarima, ama sayfama koyarmiyim bilmiyorum... ;-)

  ReplyDelete
 48. @Patricia Colucci I'm all for criticism, I never delete a comment just because it hurts my feelings or just because it talks garbage about a manicure I've done. I really value honest opinion, I don't have a comment approval system, I allow anonymous comments, I have no problems with people being honest, just like you did here =) I just have problems with people who are rude, intolerant and pretty much a bigot...

  ReplyDelete
 49. Awesome post!! Way to stand up for the wide world of nail art! <3 Cupcake nails are ADORABLE!

  ReplyDelete
 50. @MagiccCat ★ eleştiriler benim için hep kıymetli, teşekkür ederim =) bence insanlar bu işi yapıyorsa tırnaklarına tabi özen göstermeli ama boy, şekil, yamukluk gibi ellerinden gelmeyen konularda onların canını acıtmak, tırnakların güzel değil neyine güvendin de sürdün düşüncesine sahip olmak çok korkunç.

  ReplyDelete
 51. First things first, cutest cupcake nails ever!! What boggles my mind is why would you follow someone who's blog you didn't like the look of?? Easy peasy, just don't follow! Did nobody ever teach her if you don't have anything nice to say, don't say anything at all!!

  ReplyDelete
 52. @Angie well, she claims that even though she doesn't follow, it's something she can't avoid when she googles something related! have never seen such an invalid argument.

  ReplyDelete
 53. oh i don't know what it all about.. (googlesearch for "fungus and cupcackes" showed nothing proper)
  but yours cupcackes are the best in the world!!
  they are so pretty and girlish.. love them))

  ReplyDelete
 54. Seriously someone wrote that? She does her nails for guys?? Lol my boyfriend loves me no matter what my nail color is lol.

  BTW I love your cupcake nails!!!

  ReplyDelete
 55. VERY WELL SAID!! Here-Here for the cupcake!!

  ReplyDelete
 56. I am new to mani blogging...I have been posting my manicures, whether good or bad. I want the constructive criticism, how else will I ever get better. I will be putting the cupcake badge on my blog!!! And I love your cupcakes :)

  ReplyDelete
 57. Wow... I knew people like that existed, but as you say, there is freedom of expression. I have a nail art blog and I know it is not perfect, I have some good days and some, well, blah days. Regardless of that, I still post my pictures and bloggers do make an effort to get better and take in criticism. I am glad you published this post. Honestly, thank you!
  And I love your cupcake manicure!
  -Carol
  http://nailsbycarol.blogspot.com

  ReplyDelete
 58. I love your nails!!! So much!
  Every day I'm here!!!
  Congratulations!
  Carol - BRAZIL

  ReplyDelete
 59. Good for you and all bloggers against people like that!

  ReplyDelete
 60. Thanks for posting about this! I had no idea this even went on - kind of glad I didn't as I would have raged.

  ReplyDelete
 61. OMG,seriously? Unbelievable. Not to mention she put woman independece back for couple of decades with "why bother doing anything that wouldn't suit a guy" question. Sheesh, like all we do with ourselves is to please men. Unbelievable. I *love* your post on it, i can only 100% agree with you, respect, girl. And I LOVE the badge, made me chuckle. Very elegant way to give someone the kick in the nuts, i like it!

  ReplyDelete
 62. I can't believe it O.O I think my blog is my site and if somebody doesn't like it, he/she shouldn't come back :/

  Your cupcakes are so cute ^.^ I love them

  ReplyDelete
 63. @Trincess
  Don't Touch My Cupcake!

  Benimde Cupcake'ime dokunmayin. ;-)

  Benide listene eklersen sevinirim Trincess.

  http://magicccat-nails.blogspot.com/

  ReplyDelete
 64. Well put! Hooray for cupcakes and hooray for being true to yourself!

  ReplyDelete
 65. Yukardaki linkdogru olmadi:

  Dogrusu bu:

  http://magicccat-nails.blogspot.com/2011/11/dont-touch-my-cupcake.html

  ReplyDelete
 66. i freeking love nail art and colours, thats why i visit your blog as often as i do, this is your blog, she can just not visit! ignore haters and keep doing your thing cos we love it x

  ReplyDelete
 67. Awesome post! thanks for sticking up for those of us that are a little messy! :) Such a shame to read about those not very nice comments. :( But, Dont touch my cupcake! <3

  ReplyDelete
 68. You are so right! If she doesnt like what people but on their blogs then dont read their blog. I love your cupcake nail!

  ReplyDelete
 69. French and Reds only? How many shades of reds can there be before the shades run out? Gosh.

  The bf hates 99% of the polish colours I own, but i still paint my nails with 'em anyway cuz i know he loves me for me and not what i paint on my nails to please him. And no one is perfect! Every one has to start somewhere (in this case messy nails)! For that blogger to think that way? I kinda feel sad for her because she seems to be trying to living her life for someone else and that person's idea of how she ought to be.

  And cupcake nails are adorable! :D Now if only they have cupcake scented polish in cupcake colours :p

  ReplyDelete
 70. I totally agree with you :)
  Cute nail art! And I added the "Don't touch my cupcake" button on my blog :D

  ReplyDelete
 71. I am so proud of this post.

  Earlier this year, someone shared one of nail designs on her blog and in the caption, it read that the design was pretty but that I have ugly hands. Honestly, it bothered me and for awhile, I thought of writing a post like this. But I didn't have the guts to do it. And so, it's nice that something like this has been written as a reply to those people who says nasty things.

  I love your cupcake nail design, and I think they are adorable. :)

  ReplyDelete
 72. i hv nvr commented on ur posts but this will b a first for me butttt... I LOVE THIS POST!!!
  yes blogging is a personal preference and there's no need to be nasty. one can always choose not to revisit said blog which makes me wonder why does she even bother to read nailblogs if she thinks women shud onie wear red & french. pfft to her if she thinks "everyone" paints their nails so called to appease their bf (well some bfs thinks we do that to please them but seriously, it's all abt us hahahaha... we paint watever we want on our nails shud we please)

  personally i don't really like the cupcake design on my own nails but it is cute to look at other's design... hving that said... i must say love, i simply ADORE ur version... if i ever go the cuppycake way i'm gonna do ur version... (who knws i jz might do it tonight jz to support our right to paint/publish/post whatever we feel like - if i'm feeling better later today that is)

  ReplyDelete
 73. First of all, I love nail art and I love your cupcakes. I am limited in the art I can do but I do keep trying.

  I do find that claws turn me off so I delete those blogs when I've had enough and I just personally believe if you break a nail just trim them all down so they match.

  The fact that I don't care for the glitter trend is a personal preference, nut a little glam from time to time is fun.

  Finally, since I don't believe the average person cares what I think one way or the other, I rarely comment, but I love lurking.

  ReplyDelete
 74. i have no idea what went on with the other blogger - but BOY your dislike for the post sure made some great nails!! :D
  love it, as always <3

  ReplyDelete
 75. Blah... Nail polish blog drama aside... This mani is ADORABLE and immaculately done. Awesome job!

  ReplyDelete
 76. I agree with triceratops up there ^ ^

  I get pretty bored with looking at perfect nails with perfect clean up and perfect cuticles. My nails doesn't look like that. To look at not completely perfect manicures just proves that we are real girls and women and that nobody is really perfect.

  Great post, thanks.

  ReplyDelete
 77. Nicely said! If it was so much of a bother for the blogger then it would've just been easier to stop looking at it. Funny how people are intrigued by the things they hate and continue to criticise and involve themselves with it.

  I applaud you for this post! It's nice to know that there are people out there defending those who are just starting out can't quite find their way yet.

  BTW that cupcake mani is cute, I still have to try it! After the 31 day challenge :)

  ReplyDelete
 78. may that blogger's cuticles dry up and cupcake-shaped funguses grow on her nails! blogs are personal spaces people get to do whatever they want on!

  ReplyDelete
 79. harika olmuş canım iyiki bir densiz çıkıp bunları demiş bizde böyle nefisss cupcake ler gördük diyesim geldi:)

  ReplyDelete
 80. This is a great post, and those cupcake nails are adorable! I also love all the positive comments here which tell me that kind, decent people far outnumber those who are needlessly rude and negative. Yay! =)

  ReplyDelete
 81. I love yours cupcakes and I paint my nails for me not for the guys...

  ReplyDelete
 82. French oje'den nefret ederim.Bugüne kadar iş görüşmesi hariç hiç yaptırmadım.Birleşmeniz tüm blogların bu şekilde yazı yazmanıza hayran kaldım.Twitter'da boşuna örgütleniyorlar yazıp sonra yazdığı twitti kaldırması komik.Makyaj bloglarını da gezerim ben hatta marjo'nun blogunu görüp açmaya kadar vermiştim ama sonra vazgeçmiştim.Demek ki, açamaya kalksam bana da laf edecek kendini bilmeyen insanlar.Kişi kendini nasıl iyi hissediyorsa onu yazmalı,yapmalı bana göre.Bloglar kendi düşüncelerimizi yansıtmak için varlar.Gelen yorumlarını onaylamadığından kişileri suçluyor olmasını anlayamıyorum.Yayınla biz karar verelim yada yorum istemiyorsan yoruma kapat misss gibi.Listende ojedelisi yok yalnız benim severek takip ettiğim bir isim gözünden kaçtı sanırım tatlım çünkü o da dün bu konu hakkında tepkisini ortaya koyup cupcake yapanlardan hatta bir kaç blog eklemiş=) Unuttum söylemeyi bir kişi ancak bu kadar rezil olabilirdi=))) Yoruma izin vermedi şimdi daha mı iyi oldu?Üstelik ingilizcede yazdın.Eh hadi geçmiş olsun diyelim kendisine=)

  ReplyDelete
 83. Great post. I love the cupcake badge! and cupcakes! keep up your good work!

  ReplyDelete
 84. I´ve never made cupcake nails but I feel a sudden urge to post my daughters uneven cupcake nails now ^^

  ReplyDelete
 85. nice retort ! I would suggest that the person who dissed nail art and multi colours is primarily jealous that she cant do it !

  Your nail art skill is sensational,and I have total respect for anyone who can paint as well as you can.

  :0)
  paul
  ps i'm a bloke and love more than red - I like to see most colours and a good duochrome would be my fav.

  ReplyDelete
 86. You are even more beautiful than your gorgeous nails! Thank you for supporting bloggers like me :)

  ReplyDelete
 87. I hav never commented before but chose to admire your nail art in silence. But after seeing this post, I feel that I really want to thank you for defending all of us who, I personally admit, may not have the most artistic talent or the nicest looking cuticle but still enjoy the freedom of having the chance to express ourselves :D

  This really gave me the confidence to keep on doing what I love most no matter how others see it. Thank you Deniz <3

  ReplyDelete
 88. Very well said, Deniz! I couldn't agree more.
  Your cupcakes look absolutely delicious! Great job as always :)

  ReplyDelete
 89. lindo!
  perfeitos cup cakes!!
  beijos

  Tiemi
  http://rosebox.blogspot.com

  ReplyDelete
 90. Kesinlikle çok haklısın. Ben de seninle aynı şekilde insanların hevesinin böyle saçma sapan şekilde kırılmamasından yanayım. Örnek aldığım bloglardan bir tanesisin. Sanal ortamda polemik yaratarak ünlü olmak uğruna yapılmış bir çaba ama başarılı da oldu.

  ReplyDelete
 91. People can be so mean! I love the cupcakes! Dont let anyone stop you from doing what you love. <3

  ReplyDelete
 92. I'm glad there are people that are willing to take a stand. After reading your post I had to go and make my own cupcake nails! Don't mess with the cupcakes!

  ReplyDelete
 93. I whole hardheartedly agree with you. If anyone wants to paint a big fat cupcake on their nails let them.It's cute and it's what they want. (In all honesty I could paint excrement for all i care if i liked that sort of thing.. XD I wouldn't but id be tempted to with the kind of thing you mentioned posted)

  I thought the beauty of people was the rainbow of opinions and personalities we have the right to show. It is one way we all choose to celebrate our selves or our own hobby. If someone don't want to see creativity they can just choose not to view it. Simple.

  Thanks for saying something. I don't write blogs yet but I believe everybody has the right to not have their opinion stomped just because someone can't seem to find the close button on a browser. Besides there is such a plethora of blogs and looks no one should get tired.

  By the way lovely nails. :)

  ReplyDelete
 94. I agree a little about painting nails and not cleaning before posting photos, because it's really better to the eye, but that's all!!
  But I don't think anyone should be annoyed for this! Like you said, it's your blog you do whatever you want on it!!

  ReplyDelete
 95. Bianca FledermäuschenNovember 29, 2011 at 9:27 PM

  there are some b*tches out there thinking they're something better grrrr...

  I don't like cupcakes on MY nails, but on someone else's nails they're super-cute :)

  and what the hell, who ever said that boys ONLY like red and french nails? my boyfriend likes a looooot more colours for my nails. pfff!

  thank you so much for that post!

  love,
  Bianca

  ReplyDelete
 96. En guzeli de bu frenchsever arkadas amator duzeyde blog yazanlara saldirma amaciyla bu yaziyi yazmasina ragmen alanlarinda profesyonel denecek basari ve ozene sahip blog yazarlarinin birleserek kendisine hakettigi tepkiyi vermesi oldu:)

  Makyaj, kozmetik, oje gibi okuyucusunun % 90 i kadin oldugu bilinen alanlarda yazi yazarken kadinlari asagilayip erkek tribunune oynamak nasil bir mantiktir anlamadim, ancak sevindigim sey "baska" kadinlara hakaret edildiginde mest olan kadin profilinin bu olay ozelinde blogcunun esi-dostuyla sinirli kalmis gibi gorunmesi.
  Gereken uslupla tepki veren herkese ve tabii ki Deniz'e tesekkur ediyorum.

  nailpolishetcetera.blogspot.com

  ReplyDelete
 97. Amen! Thanks for this post!

  I love your cupcakes!

  ReplyDelete
 98. Yazınızda çok özenli ve yerinde... Tırnaklarda harika. Birileri kıldan tüyden şeylere takılı dünyasından sıyrılıp, umarım tepkinizin altında yatan mesajınızı alabilir.

  Sevgiler

  ReplyDelete
 99. wow! just wow. that is so ridiculous. who even has time for this? clearly she needs more to do with her life. not only does she frequent blogs she doesn't like, she has time to write about the blogs she frequents and doesn't like. I wish I had this much free time on my hands ... I'd probably change my polish way more often ... and I'd draw yummy cupcakes on them :D your cupcakes look too cute for words! your skills are AMAZING! o_O *drools*

  ReplyDelete
 100. Thank you so much for the support, guys =) Love you all!
  Sagolun varolun arkadaslar, uzun uzun yazmissiniz, elestirilerinizi, desteklerinizi dile getirmissiniz. Hepinize ayirdiginiz vakit icin tesekkur ederim =)

  ReplyDelete
 101. What a terrible thing to do to lacquer bloggers everywhere! It is SO hard to take the plunge and start a nail blog and not compare yourself to bloggers much better than you. It took me months to work up the nerve to start a blog, for fear of people like that! I'm so glad you stood up to her! And she is very clearly a sad coward, who can't take what she dishes out.

  ReplyDelete
 102. Kesinlike cupcake candır :)Kim ne derse desin isteyen istediği tırnağı koyar bloğuna ben de varım dün post koymuştum bununla alakalı öperims ;)

  ReplyDelete
 103. Söylediklerine sonuna kadar katılıyor, cupcake hareketini destekliyorum!

  ReplyDelete
 104. Those cupcakes are soooo cute!

  ReplyDelete
 105. What blog as this? I am wanting to know so badly! haha.

  ReplyDelete
 106. You seriously rock. I have been a longtime advocate of "If you don't want to see someone struggle as they try to make progress, look away, don't try to make them want to give up". I've seen a lot of rude things said about people's creations and some of mine, it's discouraging, and it's about as productive as telling someone they're too fat to be at the gym. (I also laughed really hard at "Guys don't like other colors anyway" even if such a gross generalization could possibly be true, WHO CARES?! Somebody doesn't have her priorities quite where they need to be if she's doing her nails for boys.)

  Also, I don't want to seem judgmental, but your cupcake nails are by far my favorite version of the cupcake concept on fingertips I have ever seen in my life. I would love to try them your way once I get a little downtime.

  Again, thank you for speaking up. It's wonderful to see some people with common sense, intelligence, and kindness out there willing to be supportive and constructive in regard to others. Much love to you, and happy polishing!

  ReplyDelete
 107. bu zamana kadar gördüğüm en tatlı cupcake tırnaklar bence :)

  ReplyDelete
 108. Ben de yaptım, tam yazıdakiler gibi oldu ama olsun :)

  ReplyDelete
 109. This is why I follow you! You. Are. Awesome.

  ReplyDelete
 110. I love that Cupcake graphic. FUCK YEAH! :-) It is going on my blog right now.

  Right on, sister.

  ReplyDelete
 111. This is awesome! Wear those cupcakes with pride!

  ReplyDelete
 112. Yani bazen siz bloggerlar garip davranabiliyorsunuz.Densizin biri kalkmış kendince hiç anlamadığı bir alanda kendine göre doğru ya da yanlış bir eleştiri yapmış diye bunca dillendirip ona prim yaptırmaya ne gerek var yahu! Siz zaten yaptıklarınızla,verdiğiniz uğraşla,sunduklarınızla amacınızın ne olduğunu biz okuyuculara aktarıyorsunuz.a blogu ne demiş b blogu ne demiş bırakın yahu...ayrıca sayenizde gerçekten çok merak ettim kim yazmış bu yazıyı da bu kadar önemsenmiş,bu kadar bloga konu olmuş.görülmüş şey değil vallahi komik ya : )

  ReplyDelete
 113. May I add your badge to my blog? I really like this post and what the badge stands for. ^-^

  ReplyDelete
 114. @ayca rahatsız olduğum sözden çok davranış ve buna da tepkimi göstermekte sakınca görmüyorum. eger amacım saldırı olsaydı burada blogun ismi geçiyor olurdu. Sığ sözlerinin bile arkasında duramayacak kadar korkak bir insanın yeri geldiğinde binlerce takipçisine güvenip, üslubu düzgün bir eleştiri yorumunu yayınlayıp cevap vermek yerine kişisel saldırıya geçmesi bana da tepkimi bu şekilde belirtme hakkı tanıdı. Bunda seni bu kadar rahatsız eden nedir onu tam anlayamadım açıkçası... Eğer hem suçlu hem güçlü olup hem de karalayayım küçük düşüreyim diye bir çabası olmasaydı karşı tarafın iş buralara varmayacaktı zaten. Diğer blogların bu tepkiye katılıp katılmadığı ise kendi seçimleri oldu. Madem kim ne dedi boşvereceğiz, ki tekrar ediyorum burada asıl rahatsız eden kendisi gibi düşünmeyenlere karşı takındığı tavır benim için, o zaman blogu da bu kadar merak etmeye gerek yok bence, çelişki olmasın lütfen =) Biz bloggerlar bazen egzantrik olabiliyoruz demek ki, yapacak bir şey yok =)
  @Ashesela of course, this is why I made it!
  Thank you guys! =D

  ReplyDelete
 115. I agree with everything you said! And I love your manicure!!! :)

  ReplyDelete
 116. awesome rant :D

  and might i add... your cupcakes look lovely :P

  ReplyDelete
 117. oh, and also.. i think i'll add the badge on my blog. it'll be my very first badge for my starting-out nail blog ^___^

  ReplyDelete
 118. Deniz,
  HI! Love the cupcake mani! I could never do nowhere near as well with doing my nails that you do!

  ReplyDelete
 119. One more thing, you just got a new follower and subscriber, me!!

  ReplyDelete
 120. Something similar happened a few month ago, it started with a hate post from a french blogger ... Some people are so dumb and close-minded :(

  I love your post and I love your cupcake nails !
  yesterday I dipped mine in cupcake cream but it didn't look like nail art, it went directly to my stomach :D

  ReplyDelete
 121. I cannot believe someone would right that about your nails! They are literally perfect. Your designs are amazing!

  ReplyDelete
 122. Iste bu ya muhtesem olmus! Daha guzel ifade edilemezdi!
  Fakat kotu komsu insani mal sahibi eder diye de bir laf vardir bilmis hanimin sayesinde ben de ilk desen calismami CUPCAKE ile gerceklestirmis bulunuyorum:)))Canima degsin
  O ADSIZ kisinin de kim oldugu belli adsiz degil YUREKSIZ olmaliydi oysa ki. klavyesinin arkasindan herkes ona buna saldirir hadi bakalim bu yazi da sana yeter!
  www.pelininstyle.com

  ReplyDelete
 123. Yengeç burcu bilgisayar mühendisi ve bir o kadar da yetenekli .)

  Bu ara iş blog o kadar yoğun ki kimseyi takip edemez oldum
  yalnız Deniz o kadar güzel yazmışsın ki, alnını öpesim geldi .)

  Seni de yeni farkettim hemen takibe aldım.

  Ben netimdir dan dan konuşurum bakma sen benim sevenim çok düşmanım da çok ama bildiğim tek gerçek şu 2006'da blog ne derken insanlar, aa kadına bak kendi fotosunu koymuş yaw derken insanlar ben vardım. Ve canım istediği sürece de yazacağım.

  Yani abicim ona buna bok atınca ne oluyor? Kızım ben neler çektim bu mallar yüzünden her yerde ne insanlar var, beğenmiyorsan yanda X var kapa git bu kadar basit. Sonuçta kıçımıza pamuğu takıp yollayacaklar öbür tarafa .)

  Tribin kime? Ölümlü dünya değil mi?

  Haa tarzımı sevmezsin, canım cicim derim ben hep severim insanları onca kazığa rağmen ama sen elektrik almazsan uzak durursun yalan mı? Yani inan bana kadının kadına yaptığını bu dünya kimse yapmaz .)

  O yüzden ne diyoruz üreten insanlar var olsun. İnan bana kendini ikoncan sanan bebelerdense, patik ören teyzeler candır, canımdır!

  Diyerek hem teşekkür ediyorum hem seni tanıdığıma sevindim diyorum. Bu ara yine biraz yoğunum ama fırsat buldukça uğrarım. Bu arada ufak bir dip not blog yorum paneli pop up sayfa yaparsan bizler daha kolay yorum yazarız ve tekil yazılarının okunma oranı artar .)

  Unutmadan cup cake değil ama PacMan ve Panter Emel Ocelerimi görmek istersen ekliyorum.

  Panter Emel Ojelerim

  Pac Man Tırnaklarım ツ

  Sevgiler

  ReplyDelete
 124. yes i do nail art for myself no one else and if i had a camera id post pics on my blog too...

  p.s. i like yo cupcakes ;)

  ReplyDelete
 125. O_o O_o O_o

  I can't believe somebody actually said all those things!

  Especially the one about the guys, especially in this day and age!

  It's awful because on 2 points:

  1. It implies we should be doing something to please men and not because it, simply, pleases us.

  2. It tells lies - I've read that statement, about men liking only the standard french and red manis, when I was a kid (it rang false even then) and have been asking for opinions on that ever since.

  My inquiries have shown me that (among those who I've asked) not only were those types not the only popular ones - they weren't popular at all, quite the contrary - they were seen as tacky!  I remember when one of my guy friends told us that he had seen a girl on the bus and that the first thing he saw was her mani.

  She had done the stages of the Moon, he found it cool, interesting and that drew his attention to her and imprinted the whole experience in his mind.

  ReplyDelete
 126. Bende katılmak isterim. Böyle bir zihniyete dur demek lazım.
  Ne yapmam gerek, nasıl yardımcı olurum ?

  ReplyDelete
 127. bestecim bir şey yapmana gerek yok ama eğer bizim gibi düşünüyorsan hazırladığım rozeti sitenin bir köşesine koyabilirsin =)

  ReplyDelete
 128. I love the idea of this badge and I love your nail art too! I borrowed this badge, thanks! :)

  ReplyDelete
 129. I couldn't do cupcake nails half as good as you girl and i can't even do cupcakes at ALL for that matter and I need to snatch me up that badge because I love your cupcake nails!

  ReplyDelete
 130. Huгrаh! Аfter all I got a blog fгom ωheгe I can really take helρful
  data cоncerning mу ѕtudy and κnowlеdge.  Also vіsit my wеbѕite montesinairadio.org
  My page > pregnancy belly fat

  ReplyDelete
 131. Do you have аnу video of that? I'd like to find out some additional information.

  Feel free to visit my site ... SEOPressor V5
  Feel free to visit my homepage - seopressor version5

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis