Tutorial: Galaxy Nail Art | Emerald Sparkled

Tuesday, November 22, 2011

Tutorial: Galaxy Nail Art

The only tutorial that was requested more than my Galaxy Nail Art was my Harry Potter and the Deathly Hallows Part II nails. I didn't have time at the moment and even though I tried to explain the steps in detail, I felt pretty bad about not being able to do a tutorial. This time I sat down and tried to recreate the steps from Day 19. My working angle was pretty bad and now my shoulder is sore so the nails in the video may have come out a bit wonky, but trust me, they look realistic once you give it a try.
Here are the polishes I used for my own Galaxy Nails (all on top of the sponged white shape):
Thumb: American Apparel Trenchcoat, American Apparel McArthur Park, China Glaze Life Preserver, Franken (Illamasqua Load alike) for the nebula; Flor Mar 429 (aqua) & Zoya Charla for the outer edges.
Index: Flor Mar N003, Essie Cantaloupe, white for the nebula; Flor Mar Miracle Color U33 for the outer edges.
Middle: Zoya Charla, American Apparel McArthur Park, Franken (Illamasqua Load alike) for the nebula; Zoya Valerie for the outer edges.
Ring: Pastel #82, Flor Mar N008, white for the nebula; Flor Mar Miracle Color U15 & Orly Lunar Eclipse for the outer edges.
Pinky: Flor Mar N010, Flor Mar N003, white for the nebula, Flor Mar U34 for the edges.

And here is the video, I hope you find it helpful =)Sanırım Galaksi Manikürü videomdan daha fazla yapılış aşamalarını göstermem istenen tek manikür Harry Potter ve Ölüm Yadigarları II. Kısım manikürü olmuştu. O zamanlar hiç vaktim olmamıştı video çekmeye, ve her ne kadar yapılış aşamalarını yazıyla anlatmaya çalışmış olsam da, içime sinmemişti bu kadar istek karşısında bir video çekememiş olmak. Bu yüzden bugün işten geldikten sonra oturdum ve bu videoyu hazırladım. Durduğum açı çok saçma bir açı olduğu için omzum tutuldu, bu yüzden tırnaklar pek istediğim gibi olmamış olabilir, ama bir kere başına oturup benzer şeyler deneyince ne kadar gerçekçi sonuçlar elde edebileceğinize siz de şaşıracaksınız.
Bunlar ise kendi Galaksi manikürümde kullandığım ojeler: (Tabi hepsi beyazla oluşturduğum şeklin üzerine uygulandı):
Baş parmak: American Apparel Trenchcoat, American Apparel McArthur Park, China Glaze Life Preserver, Franken (Illamasqua Load benzeri) nebula şekli için; Flor Mar 429 (aqua) & Zoya Charla dış hatlar için.
İşaret parmağı: Flor Mar N003, Essie Cantaloupe, beyaz nebula için; Flor Mar Miracle Color U33 dış hatlar için.
Orta parmak: Zoya Charla, American Apparel McArthur Park, Franken (Illamasqua Load benzeri) nebula için; Zoya Valerie dış kenarlar için.
Yüzük parmağı: Pastel #82, Flor Mar N008, beyaz nebula için; Flor Mar Miracle Color U15 & Orly Lunar Eclipse dış hatlar için.
Serçe parmak: Flor Mar N010, Flor Mar N003, beyaz nebula için, Flor Mar U34 dış hatlar için.

İşte bu da videosu, umarım işinize yarar =)

9 comments:

 1. Great!!! You make it look so easy. Thanks for sharing :)

  ReplyDelete
 2. This looks relatively simple! And the outcome is stunning! Thanks for sharing! :)

  ReplyDelete
 3. Thank you for this tutorial. I have to try this, now. :D

  ReplyDelete
 4. Hi Deniz, I really like your blog and just awarded you with The Versatile Blogger Award! You can check out the info on my latest post :)

  xxEmiliexx

  ReplyDelete
 5. Great tutorial! ;) Amazing song! Love it!

  ReplyDelete
 6. harikasın! bu akşam üşenmezsem deneyeceğim bunu:)

  ReplyDelete
 7. Thank you for your tutorial. Hoop more tutorials online
  and I would love to know about acryl

  ReplyDelete
 8. thanks for this tutorial, wish i've seen this before i did my galaxy mani ;-D

  ReplyDelete
 9. thank you for this great tutorial.. i've never tried to use a sponge yet, but i think i'll do someday sooner or later.. ^^

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis