31 Day Challenge: Day 6 | Emerald Sparkled

Monday, October 17, 2011

31 Day Challenge: Day 6

On Day 6, here I am with VIOLET nails! Purple/Violet is very pretty on other nails, just not on mine. I only truly love a few purple nail polishes, the ones I like are either dark, true purples like China Glaze Grape Pop, or very pale lilacs like China Glaze Light As Air. Since I don't really love purple on its own, I decided to create an abstract manicure inspired by semi-precious stones. I used two Flor Mar Supershine Miracle Color purples, and Zoya Mimi on top of Pastel #309.

Abstract Violet Nails

Abstract Violet Nails

Now that I have a full-time job, I want a DSLR all for myself. What do you recommend for nail photography? I know most of the DSLR out there are pretty good with the landscape, but my main subject will be my nails, so I need one with superb macro capabilities & good saturation and contrast even when I'm taking pictures inside. Also, I need one that isn't too expensive. I'm thinking about either Canon 1000d or Nikon D3000. Are you using one of these cameras? How do you like your nail pictures taken with them? Please leave a comment with your recommendations, I'd really appreciate that =)

6. Gün karşınızda MOR tırnaklar! Mor ve menekşe renkleri çoğu insana çok yakışsa da ben kendimde pek beğenmiyorum. Mor bana çok arada kalmış bir renk gibi geliyor, hele düz olarak kullanmam çok zor. Sevdiğim morlar ya China Glaze Grape Pop ve daha koyusu olanlar, ya da China Glaze Light As Air gibi solgun, hafif pembeye ya da maviye çalan lilalar. Moru tek başına pek sevmediğim için, iki Flor Mar Supershine Miracle Color mor ojesi ve Zoya Mimi ile Pastel #309 üzerine soyut desenler yaptım. Aslında yarı değerli taşlara benzeyen bir görünüm vermek istedim tırnaklarıma.
Bu arada kendime bir DSLR makine almak istiyorum. Manzara resmi çekmek için evde dehşet sayıda makine var, tabi ki o konuda da iyi olan, ancak asıl özelliği çok kaliteli makro çeken ve az ışıkta bile doygunluğu ve karşıtlığı iyi olan bir makine arıyorum. Ayrıca çok da pahalı olmasın mümkünse. Canon 1000d ve Nikon D3000 arasında kaldım, başka önerisi olan var mı?

22 comments:

 1. I love how you did this one. The colors really add depth. I do not use either, wish I was! Sorry to be no help on this one.

  ReplyDelete
 2. Soyut çalışman harika olmuş bende mora karşı pek ılıman değilim :))

  ReplyDelete
 3. Oh Wow - What a finish - Thats really great !
  p :0)

  ReplyDelete
 4. So pretty-I love how you did multiple purples together!

  ReplyDelete
 5. wOOw pretty combination colors

  ReplyDelete
 6. Yaptığın hemen tüm manikürlere bayılıyorum ama bu bambaşka olmuş. Oje de, ojeler de, desen de muhteşem olmuş. Kesinlikle bayıldım ve çok kıskandım. Keşke şu an tırnaklarım aynen böyle olsaydı... Bu ojeyi istiyorummmm! :D
  Ellerine sağlık, harika, harika, harikaaaa!
  (İmza: Gödrüğü güzellik karşısında çıldırmış blogger) :)

  ReplyDelete
 7. Artık nasıl heyecanlandıysam, yazım hatası da yapmışım. :)))))

  ReplyDelete
 8. thank you, guys =D
  @Tannesi haha cok tatlısın =D

  ReplyDelete
 9. My sister has the NikonD3000 and is very happy with it. It's good for landscapes and makes nice nail pics too (check out our humble blog if you like. Not all our pics are taken with that, only the ones beginning with DSCxxxx).
  She got it on a special offer, as a new model had just been launched, the Nikon D3100. The package included the body and two lenses: 18-55 and 55-200. She paid 575 EUR about a year ago. She got spare batteries, a remote etc on Ebay.
  Hope you find the info useful.
  She was hesitant between the Canon and Nikon and eventually chose the Nikon because it was said to be easier to use.

  ReplyDelete
 10. Your nails always look so perfect! I have a Nikon D3000 and I'm really happy with it. I use the 18-55mm lens that came with it when I got it. The macro capabilities are good. You can check our my blog if you want to see some pictures.

  ReplyDelete
 11. thank you for the feedback, guys =) I'm a hardcore Nikon fan, but Canon looks fine, too =) I'll see what I'll do! =D

  ReplyDelete
 12. beautiful!!! you are wrong, purple looks FAB on you!! <3

  ReplyDelete
 13. So pretty! That combination looks gorgeous on you! <3

  ReplyDelete
 14. I take my photos with a canon t3i (nails and everything else too) and I love it. it has a flip out screen so you can see what you're doing and takes beautiful pics. mine would be much better if I used a little light box but even so, it is an awesome cam and I recommend it :)

  ReplyDelete
 15. Purple looks great on you! I love everything you do and I love your nail shape!

  xoxox

  ReplyDelete
 16. thank you so much, my dear friends! =D

  ReplyDelete
 17. Selam,
  Nikon alıcaksan 5100 body tavsiye ederim. Neden mi? Çünkü eğer kandi kendine ellerinin tırnaklarının fotograflarını çekecek isen ekranın dönebilir olması önemli bir nokta olabilir. Daha sonra makro ve detay fotograflar için yine nikon 105 lens alabilirsin...
  Biz evde d7000 kullanıyoruz babamda ise d700 var bu sebeple rahatlıkla lens değişimi filan yapabiliyoruz.
  Hatta temiz bir body bulursak belki bana bir 5100 bile alabiliriz.
  fikrimi sorarsan alacağın makine bir de mutlaka uzaktan kumanda desteği versin çünkü kendi ellerini çekerken tripoda makineyi kurduğunda mutlaka uzaktan kumanda ile fotografı çekmen gerekecek.
  Bu arada dsl istediğinin farkındayım ama dsl hariç eğer göz atacak olursan canong12 de bakabilirsin...
  (: Bu arada manikürün yine harika (:

  ReplyDelete
 18. @Vespa GirL Make Up cok tesekkur ederim bilgi icin =) fiyatlar ne mertebede acaba? bi de tripodum var ama bir dizime yaslayip cekmeye o kadar alistim ki, kullanmiyorum =D

  ReplyDelete
 19. I love this!! It looks almost like water marbling. Did you paint the base color on and then free-hand the other two colors? Did you use a particular tool or technique to blend or shape?

  (Just found your blog and I am in love by the way!)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis