Review: A England Perceval - 31 Day Challenge Begins! | Emerald Sparkled

Tuesday, October 4, 2011

Review: A England Perceval - 31 Day Challenge Begins!

Hello guys =) I've been a close follower of the 31 Day Challenge that has been around for about a month, and it's one of the most inspiring challenges I've seen so far. Rebecca, Sarah and That's So Fresh had been doing such an awesome job; I just had to try this myself. Rules are very simple. You have to do a fresh manicure everyday for 31 days, according to the list below:


31 Day Challenge

This is such an inconvenient time for me to accept challenges, because right after having returned from vacation, I was offered DB Specialist position at Turkey's most important banks, Turkiye Is Bankasi. That was totally unexpected for me, and such great news at the same time. So I had to collect my documents and run around to do errands; finally starting work yesterday. But having a job doesn't mean I can't have fun with my nails. I only decided to bend the rules a bit, and post as often as I want. So it's not going to be a 31 Day Challenge, but 31 Manicure Challenge. I hope you accept me bending the rules a little bit =)
Day 1 is RED nails, and I wanted to turn heads with the red I've picked.
Adina from A England contacted me and asked me if I wanted to review some of their polishes. It was a great opportunity for me to try out A England Perceval, my biggest lemming from their current collection =) Adina sent me three polishes from the collection, including Perceval. I jumped in joy when I opened the package, they are so pretty! The lovely bottles! The colors! The finishes! I think I'm in love with A England =)
I'm going to review the other two colors in seperate posts, first up is Perceval.


A England Perceval

A England Perceval is a cool toned, darker than medium, metallic red. And boy, it's deep. It's deep, and sexy, and edgy. I can't find words to describe the prettiness of this polish. I just want to call it Percy and have its babies.
And the bottle... I really like the mirrored cap, the logo at front and the huge label on the back. The bottle feels expensive, and I love the square shape =) The brush is pretty nice, too. It's not wide, but it's soft and flexible.
Percy is also opaque in one coat, which means that it also works well as a stamping polish. But even if it didn't, it would still be the most awesome metallic/shimmery red in existence. Let the pictures steal your heart.


A England Perceval, Indirect Light


A England Perceval, Indirect Light


A England Perceval, Direct Light


A England Perceval, Direct Light

With flash. Look at this prettiness!


A England Perceval, Flash

It basically glows. I'm so in love with it. This has just entered the list of my top 20 polishes of all time.
A England polishes are available here. They cost £9.00 for 13 ml (0.4 fl. oz.).
*These products were sent to me for review.

Merhaba herkese =) Yaklaşık bir aydır sürmekte olan 31 Gün konseptini ben de denemek istedim. Bence çok ilham verici bir konsept. Listeye göre 31 gün boyunca 31 farklı manikür yapıyorsunuz. Rebecca, Sarah ve That's So Fresh süper işler çıkardılar, bloglarına bir göz atın derim =)
Aslında benim için o kadar ters bir zaman oldu ki... Birkaç hafta önce tatilden döner dönmez bir iş görüşmem oldu, ertesi gün Veritabanı Uzmanı olarak İş Bankası'na kabul edildim. Bu benim için büyük bir sürpriz ve mutluluk kaynağı oldu. Sonra belgeleri toplamak, sağa sola koşturmak derken dün işe başladım. Ama işe demek tırnaklarıma güzel bir şey yapmayacağım demek değil tabi. Ben sadece kuralları biraz esnetip, 31 günde bitirmek yerine mümkün olan en kısa sürede bitirmek şeklinde bir kural koydum kendime. Bu yüzden benim için 31 gün; 31 Manikür olmuş oldu.
1. günün konsepti KIRMIZI tırnaklar, ben de tırnaklarıma bakanın dönüp bir daha bakacağı bir kırmızı seçtim.
A England bir Birleşik Krallık markası, ve Adina benimle iletişime geçip bana birkaç oje gönderebileceğini söylediğinde çok mutlu oldum. Uzun zamandır istediğim A England Perceval'ı denemem için çok güzel bir fırsat oldu, koleksiyonlarında en beğendiğim renk Perceval =) Adina bana üç oje gönderdi, paketi açtığımda sevinçten uçtum, o kadar güzeller ki! Şişeler, renkler, ojelerin yapısı... Aşık etti beni kendine.
Diğer ojeleri ayrı yazılarda tanıtacağım, ilk önce Perceval.
A England Perceval soğuk tonlu, ortanın daha koyusu, metalik bir kırmızı. Derin, seksi, çok farklı bir kırmızı oje. Bu ojenin güzelliğini tarif etmek için lügatımda yeterince kelime yok. Oje olsam bununla evlenirdim sanırım... =D
Şişesi harika. Ayna gibi parlak kapağını, logo dizaynını, arkadaki büyük etiketi, kare şişesini, her şeyini çok beğendim. Şişe gayet zengin duruyor. Fırçası da çok güzel, yumuşak ve esnek, sürmek çok rahat oldu.
Percy aynı zamanda tek katla opak oluyor, bu da demektir ki konad için uygun. Ama uygun olmasaydı bile, mevcut metalik kırmızılar arasında en güzeli olduğu gerçeği değişmeyecekti. Bırakın resimler kalbinizi çalsın.
Resmen içten içe yanıyormuş gibi. Çok seviyorum. En sevdiğim 20 oje listesine çok hızlı bir giriş yaptı.
A England ojeleri buradan satın alınabilir. Fiyatları 13 ml için £9.00. Kozmetik yasağı problem olabilir ama belki bir ya da iki ojeyle şansınızı deneyebilirsiniz... Ne yazık ki bu konuda hiçbirimiz kesin konuşamıyoruz =/
*Ojeler tanıtım amacıyla gönderilmiştir.

43 comments:

 1. I love this read! I bought it recently but haven't tried it yet. But now I think I need to put it on soon :) And I like the idea of the 31days challenge! Though this keeps you quite busy for a month (especially the patterns). Is the plan always the same for everyone?

  ReplyDelete
 2. Ojeye vuruldum ! Tek kelimeyle HA-Rİ-KA :) Kırmızıyı herkes sürüyor diye sevmem ama bu süpermiş :) 31 gün boyunca manikürülerini 4 gözle beklicem :)

  ReplyDelete
 3. Çook güzel bir renk, bayıldım :)
  Bu arada yeni işin hayırlı olsun.

  ReplyDelete
 4. gerçekten harika bir kırmızıymış. sanırım 31 Day Challenge'a ben de katılacağım yakında.. :)

  ReplyDelete
 5. Good luck! I will look forward to your post every day :)

  This is a gorgeous red colour.

  ReplyDelete
 6. off ne kadar hoş :) giweaway yaptırsalar ya sana bu ojelerden of :p
  bende 31 gün manikürü gördüm aklıma geldi ama kendime güvenemedim bende senin gibi 31 manikür mü yapsam dedim :)

  ReplyDelete
 7. @Sabine thank you =) I might not be able to finish in a month, but I'll try to do my best to finish as quickly as possible =D
  @İrem sagol canim =) 31 gunde bitmeyebilir gerci, acikladim yukarida =D
  @Sevda cok sagol, Allah arayan herkese nasip etsin! =D
  @Esra Aslanturk katil katil the more the merrier =D
  @Mari & @rock-or-not thank you so much!
  @tansumut ah canim yaptirsalar da buraya gelir mi belli degil =/ bu arada yap tabi, hic yapmayacagina gec bitir ama yine yap =)

  ReplyDelete
 8. Ne kadar güzel bi renkmiş, bayıldım benn :)
  Yeni işinde hayırlı olsun canım ;)

  ReplyDelete
 9. I'm not so into reds, but this one seems... WOW!
  I'm reading more and more enthusiastic reviews for this brand, and I think I'll purchase something in the near future, thank you! <3

  ReplyDelete
 10. I see why you love it so much. Its so gorgeous.

  ReplyDelete
 11. deniz yeni işin hayırlı olsun çok sevindim:)) towanda

  ReplyDelete
 12. Good luck, I'm now on my 8th day :) it is really fun to know that one of my favourite bloggers are doing it too.

  ReplyDelete
 13. çok hoş bi renk =) bununla yapacağın konadları da bekliyorum :D

  ReplyDelete
 14. Congratulations on your new job!!!
  This red is really beautiful, it really glows <3

  ReplyDelete
 15. Wow 31 nail designs! My nails would look like a raisin after so much nail polish remover lol. I'm so happy that you're doing it because i always love your designs (even one color ones like these). That red color is AMAZING! I want a shade like that to match my Nintendo 3DS :).

  ReplyDelete
 16. I love their logo! I'm doing the challenge also though I haven't got the posts up yet. I'm having a lot of fun with it as a nail newbie.

  ReplyDelete
 17. A 31 mani challenge - I'm really looking forward to following this ! The first one is a peach - What an amazing, lovely colour red - its so vibrant. Cant wait for the next...
  P. :0)

  ReplyDelete
 18. I don't mind your twisting the rules of this 31-day manicure spree. Actually it makes a lot more sense than having a different mani every day for a month, which seems like a giant commitment to me, lol.

  ReplyDelete
 19. This glowing red looks really gorgeous on your beautiful nails. And I love your wonderful pictures! :)

  ReplyDelete
 20. YAY! You are doing the challenge anyway! I LOVE that red!

  ReplyDelete
 21. Great color to start the challenge off with!

  ReplyDelete
 22. Great color. love that your doing the challenge!

  ReplyDelete
 23. Oooh I'm happy to see you starting this challenge! I'm going to start doing it myself on Monday. And Perceval is such a great color, definitely one of my favorite reds now. :)

  ReplyDelete
 24. This polish is super amazing! If you enjoy this challenge you should check out Wacky Laki, she has been doing it too, and hers is really inpiring :)

  ReplyDelete
 25. yeni işin hayırlı olsun;)

  renk enfes bi renk, kırmızı ama her yerde bulunabilecek bir kırmızı değil ellerinede çok yakışmış;)
  sevgiler

  ReplyDelete
 26. This is a beautiful polish! I look forward to seeing the next 30 nail designs.

  ReplyDelete
 27. congrats on the new job! woo hoo! I'm so so excited to see what you do for this challenge. I really like the idea of doing a 31 mani challenge instead of 31 days. I would never have time to do daily manis, but this might have just inspired me to try the 31 challenge too :)

  ReplyDelete
 28. OMG I love this red! Going on my wish list!

  ReplyDelete
 29. Wow, that is one of the most hypnotic reds I've ever seen! I'm taking this challenge too!!!! It's very funny but now I've achieved the manicure I really don't want to do :P

  ReplyDelete
 30. This is beautiful!! Very glowy and it looks gorgeous on you! I'm thinking about doing the challenge too but like you I'll bend the rules a little and take longer than a month :)

  ReplyDelete
 31. Love the polish.
  Love the challenge!

  I will be looking forward to your nail designs for your project. Good luck, Trincess! :)

  ReplyDelete
 32. I dnt usually like red nail polish but I must say this one is totally AWESOME! I hope it is somewhere in local stores in here, its a must have for me! I love it!
  And btw, I read ur blog since a long long time and its my first comment here so yay me ;)
  Ur blog is great!

  ReplyDelete
 33. Yorumlarınız için çok teşekkürler, beni çok mutlu ettiniz, süpersiniz =)
  Thank you so much for the reactions, I'm so happy that you wanna see what I'm gonna do for this challenge! I'm flattered! <3

  ReplyDelete
 34. I'm going to take part in this challenge once November starts! ^__^

  ReplyDelete
 35. süper bir renk yaa çok hoş durmuş :)

  ReplyDelete
 36. Wow, this color is SERIOUSLY stunning.

  ReplyDelete
 37. Oh, I like the idea of 31 Manicure Challenge! I will love to do the same and it maybe 31 Weeks Manicure Challenge lol. I love this color on you... I might wear it myself though I haven't wear red color in my entire existence. I dunno why I stay away from red. I am following you

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis