My Nail Polishes & Nail Supplies | Emerald Sparkled

Sunday, October 2, 2011

My Nail Polishes & Nail Supplies

I've been asked over and over to share pictures of my stash & nail polish organisation. I've been avoiding this request, because my room has been so chaotic for the past year that I never really found the energy to organize my stash in a way that it could set an example for anyone. My previous organization was something like:
 • Leave the polish you've just used on the desk.
 • Repeat until there is no more room on the desk.
 • Move to the bedside drawer/other table/top of the Helmer/couch(?).
 • Repeat until there is no more empty surface in your room.
 • Stuff the polishes back in the drawers you originally took them from so they disappear from view.
 • Go to Step 1.
Although I'm exaggerating here, I didn't feel like taking pictures of stuff all over the place. Now that I've been cleaning up my room for the past few days, I've also find time and energy to organize my polishes, nail art stuff & other supplies. Here are my stash pictures, which are a bit blurry because of the indoor lighting.This is my Helmer, with a big plastic bin beside it. The top drawer is empty.The second drawer contains local brand polishes, such as Flor Mar, Alix Avien, Pastel, Gabrini, Claire's (Made in Turkey), Golden Rose, etc.The third drawer contains various international polishes, such as Essence, P2, Catrice, Barry M, Rimmel London, Nfu-Oh, Illamasqua, Sally Hansen, Konad, Kiko, etc.The fourth drawer contains China Glaze, Eyeko and Essence Blossoms Etc. polishes.The fifth drawer contains China Glaze and OPI. I have a huge amount of China Glaze!The last drawer contains Orly, Essie, Zoya, Inglot and American Apparel.The contents of the plastic bin. These will be sorted if I ever get another Helmer. This looks chaotic but if I ever need something from here, I can find it with a little rummaging around.On the top of the Helmer, you can see this wooden box with tiny little drawers. It used to hold my postcards, library cards, etc. Now it serves the purpose to hold my nail art stuff.On the left, you can see my nail art brushes & clean-up brushes held together with the help of a toilet paper roll. The rhinestone wheels are in the middle and stuff like files, clippers & scissors are on the right. I used the little shelf to put on Lemony Flutter & a buffer block.In the drawers I'm storing stuff like nail decals, bullion beads, hexagonal glitter, etc.Then there is another plastic box like that, with three drawers.
First drawer contains all the Catherine Arley & Booty holographic polishes I own, plus some local brand polishes with sparkle finish.Second drawer: Cotton pads, acrylic paint, hand creams, polish remover with pump dispenser & false nails.Third drawer: Acetone & Q-tip stash.This is my Konad drawer. All stamping polishes (konad & non-konad), plates, stampers, scrapers; also nail care stuff like base coats & topcoats can be found here.
I used to store my plates in a credit card holder, but everytime I bought a new, it started to fall apart quickly because the plates cut through it. Now I'm storing them in an old creme container, which I also use for water marbling.A closer look at konad & nail care stuff.

And that's all! I hope you enjoyed looking at my stash pictures. See you soon!

Bugüne kadar birçok kez ojelerimi nasıl organize ettiğimi paylaşmam rica edildi, fakat ben bu istekten biraz kaçtım çünkü son bir yıldır odam öylesine bir kaos halindeydi ki, örnek teşkil edecek bir yazı nasıl hazırlayabilirdim, düşünemiyordum bile. Odamı adam etmek için odama savaş açmam gerekiyordu, ve ben eşyalarımın odanın ortasında bir dağ oluşturacağı o dört-beş günlük hummalı oda toplama günlerini hep ileri tarihlere atıyordum. Bundan önceki organizasyonumu sorarsanız:
 • Az önce sürdüğün ojeyi masanın üstünde bırak.
 • Masanın üstünde yer kalmayıncaya kadar buna devam et.
 • Yer kalmadıysa komodinden/çalışma masasından/Helmer'in tepesinden/koltuktan(?) devam et.
 • Odada hiç boş yüzey kalmayıncaya kadar bunu tekrarla.
 • Ojeleri aldığın yerlere geri koy ki gözünün önünden kalksınlar.
 • 1. Adıma geri dön.
Biraz abartıyor olsam bile yine de ojelerimin o halde resmini koymak istemiyordum. Ama şimdi birkaç gündür odamla boğuşurken ojelerimi ve diğer malzemelerimi düzenleyecek zaman ve enerji de buldum. İşte sizin için biraz bulanık da olsa tüm oje depomun resimleri.
Öncelikle en sık kullandığım ojelerin durduğu Helmer, ve yanında büyük plastik bir kutu. Helmer'in en üst çekmecesi şu an için boş.
İkinci çekmecede Flor Mar, Alix Avien, Pastel, Gabrini, Claire's, Golden Rose vs. var.
Üçüncü çekmecede çeşit çeşit markadan oje var. Örnek olarak Essence, P2, Catrice, Barry M, Rimmel London, Nfu-Oh, Illamasqua, Sally Hansen, Konad, Kiko vs.
Dördüncü çekmecede China Glaze, Eyeko ve Essence Blossoms Etc. ojeleri var.
Beşinci çekmecede China Glaze ve OPI var. Deli gibi China Glaze ojem var, farkındayım!
Son çekmecede ise Orly, Essie, Zoya, Inglot ve American Apparel bulunmakta.
Plastik kutunun içeriği. Bu ojeleri yerleştirmek için bana ikinci bir Helmer daha lazım. Biraz karmaşık gözükse de, aradığım bir şey olduğunda hemen bulabiliyorum, azıcık karıştırmak yetiyor.
Helmer'in üzerinde çok eskiden aldığım, minik çekmeceli ahşap bir kutu var. Düne kadar içinde kartpostallar, ıvır zıvır şeyler duruyordu. Şimdi tırnak süsleme malzemelerime ev sahipliği yapıyor. Sol tarafta desen fırçalarım, temizleme fırçalarım falan duruyor, tuvalet kağıdı rulosu sayesinde dağılmadan duruyorlar. Ortada renkli taşlar içeren çemberler var, sağ tarafa ise tırnak makasları, törpüler vs. yer alıyor. Önündeki küçük rafa Lemony Flutter ve buffer koydum. Küçük çekmecelerde ise yapıştırmalar, boncuklar, pullar vs. var.
Bir de Koçtaş'tan aldığım üçlü plastik ofis çekmecesi var.
İlk çekmecede Catherine Arley ve Booty holografik ojeler, ayrıca Flor Mar ve Golden Rose ışıltılı ojeler var. (Miracle ve Magic ojeleri)
İkinci çekmecede pamuklar, akrilik boyalar, el kremleri, pompalı aseton, takma tırnaklar var.
Üçüncü çekmecede ise yedek aseton ve pamuklu çubuklar duruyor.
Daha sonra gördüğünüz benim Konad çekmecem. Tüm baskı ojeleri (konad & ve konad olmayan), diskler, damgalar, sıyırıcılar; ayrıca baz ojeler ve cilalar burada bulunuyor.
Eskiden disklerimi bir kartlığın içinde saklardım, fakat ne zaman kartlık alsam bir süre sonra diskler yüzünden parçalanmaya başladı. Uğraşıp yerleştirdiğime değmiyordu. Ben de başka bir çözüm bulana kadar eski bir krem kutusunda saklıyorum disklerimi. Krem kutusunu aynı zamanda ebru yapmak için de kullanıyorum.
Hepsi bu kadar. Umarım hoşunuza gitmiştir =) Görüşmek üzere!

46 comments:

 1. You are so much more organized than I am, even though you've been working on it! I can never get it to this lovely level of organization. I got a great laugh out of that first paragraph. Every time I try to get my desk cleaned off, it just piles back up!

  ReplyDelete
 2. Still looks nicely organized. However, your steps you list....we are kindred souls!!!! :)

  ReplyDelete
 3. OMG! :D
  3. çekmecendeki nfu oh lar streçle mi kaplı ben mi yanlış anladım :D
  Hepsi harika hepsi süper,nice ojelerine :p

  ReplyDelete
 4. Haha I'm glad I'm not the only one! =D
  @tansu hayır tatlım resim çok bulanık çıkmış =)))) streçle kapladığımı düşünsene kumanda hesabı =)

  ReplyDelete
 5. I think you're done a awesome with your stash! I just wish i had that much desk space. Love your Helmer great color!

  ReplyDelete
 6. Pretty stash. :) and those ChG o h my... :D

  ReplyDelete
 7. Gerçekten çoook güzellerr daha fazlasını görürüz umarım !!!
  Ne zamandır koleksiyon yapıyorsun ben acıkta ayakkabı kutusunda saklıyorum çekmecede olunda rahatsız ediyor beni biraz :))

  ReplyDelete
 8. awesome! for some reason i find your Essie section very cute. maybe it's the white caps all lined up!
  any polish all lined up is nice to look at :)
  i have the same issue as you though, covering all open surfaces with polish until i eventually put them all away. (i need to put mine away soooooon.)

  and oh my, i would like to rummage through that big bin of polish!!

  and! i vote yes to the idea you left on my blog of the 31 manicures instead of 31 days! i would love to see you try all those themes :)

  ReplyDelete
 9. I love seeing people stashes and stuff & yours didnt dissapoint

  Very jealous of your cg collection thats my favorite brand (:

  ReplyDelete
 10. Nicely organized! Mine are all over the place these days! I wish I could be organized like you

  ReplyDelete
 11. Nice job - love the list of how to organize! I cannot go with a Helmer - no place possible in this tiny, tiny house to put it, plus they don't hold more than 200 bottles I was told and my stash is well over 900 now - been growing since the late 80's on this collection - however I have done it disservice by purging it a # of times before blogs came along and I knew there were others like me who hord collections of polish!!!

  ReplyDelete
 12. The amount of nailpolishes is insane! Very nice collection

  ReplyDelete
 13. Thanks for the stash spam! I needed the motivation to get organized.

  This may sound strange but your Essie's look so pretty all lined up :)

  ReplyDelete
 14. Very nice!
  I have everything in a pink box, but it's running out of space! Your system is nice. I have my konadplates in baseballcard-collectors.

  -Daisy

  ReplyDelete
 15. sana dun dicektim ben helmer istiyorumm birlikte gidelimmmm :D

  ReplyDelete
 16. Uwwppss :S Kendiimi kaybettiim fotoğraflarda ben bu kadar şeyle hiçbirşey yapamazken sen nasıl fikir buluyosun :D Harikalar nazar değmesin hiçbirine tütütüt :P O süslerini koyduğun çekmecenin içine atlayıp yüzmek istedim :)

  ReplyDelete
 17. wow !
  cool ! ;O ;))

  ------------------------------------------

  http://anothermyowninspiration.blogspot.com/

  ReplyDelete
 18. İlk önce resimlerin cennette çıkmış gibi göründüğünü söylemeden edemicem harika düzenlemişsin keşke hep böyle kalsalar :)

  ReplyDelete
 19. Thank you so much, guys =D Everybody loves the Essies =D I'm finally happy the way my stash is organized.
  Tesekkur ederim arkadaslar =D
  @youknow gidelim gidelim, helmer'a gidelim!

  ReplyDelete
 20. @Salpi 2,5 yil oldu canim =)
  @rebecca thank you for the feedback! =D I think I will! =)
  @beachgal my helmer holds about 350 polishes right now & a drawer is still empty. but you're right, you'll need multiple helmers for that amount. but the helmers are tiny themselves! =D
  @Daisy great idea!
  @İrem hic de bile, cok guzel seyler yapiyorsun el becerin gayet yuksek, kendini kucumseme =)

  ReplyDelete
 21. i'm impressed, this is quite a stash ;-D

  ReplyDelete
 22. I'm probably one of the least tidy people out there, so I understand you perfectly.
  Awesome collection.

  ReplyDelete
 23. Oooh, so many polishes. I'm jealous! :D

  ReplyDelete
 24. I'm really impressed, you have so many polishes and you managed to organize them all. I also love your wooden box, it looks cute.

  ReplyDelete
 25. I never tire of seeing people's stashes. I love the sea of Essies!

  ReplyDelete
 26. wOOw you have a lot of nail polish and they looks great. Love to see your nail polish stash

  ReplyDelete
 27. Oh my god, I just love it! You have so many polishes!

  ReplyDelete
 28. Siyah oje patladi dedin ya, nazar degdi bence bu kadar ojenin yuzunden.

  ReplyDelete
 29. deniz harika, ben de herkes nasıl yapıyor cok merak ediyorum!!

  b arad renkli kalem desenli plastik kutunun aynısından bende de var!! =) sanirim benzeri hislerle almisizdir. =))

  ReplyDelete
 30. bu arada ben de sonunda blog actim, daha 3 entrym var ama olsun ,büyüyecek inşallah..bir de düzenli fotograf cekmeyi ogrenmem lazim tabii!! =)

  http://i-nail-fun.blogspot.com/

  ReplyDelete
 31. bu odanın içinde kaybolmak istiyorum:) bende ojelerimi kutulara markalarına göre koyuyorum tabiki seninkilerin yanında benim ojeler valla cücük gibi kaldılar:)
  ama sanki onları hepsini bir rafa (büyükçe bir rafa) dizsem sanki daha çok hoşuma gidecek çünkü bööle kutulu olunca onları görmüyorum :)
  benim gibi bi oje manyağı varmı bilemiyorum ama o kutuları önüme alıp teker teker çıkartıp bakıyorum hiçbirisi kurumasın bozulmasın diye (tabiki canım 30 tanesi açıkdır:) o ayrı) tekrar kutulayıp kaldırıyorum vallahi manyağım dimi:)
  blogunun sürekli takipçisiyim bende bloguma beklerim canım
  yaşasın oje kardeşliği diyorum:)
  yildizlimakyaj.blogspot.com

  ReplyDelete
 32. wow! this is wonderland! I wish I had the same number of polishes you have!! My collection is smaller :)

  ReplyDelete
 33. I am also jealous at the size of your statsh and the organization. I currently have a large shoe box full and I've been buying at least 1 new color a week. But I just got into nail art recently...How long have you been building your collection....From now on when my bf complains I'll show him your stash like "At least I don't have as many as she has!" Lol.

  ReplyDelete
 34. thank you so much, guys =D
  @Öyküm aynen oyle oldu valla... cana gelecegine mala gelsin ama cok ilginc tak diye gitti sise boynundan =)
  @kaderkismet hayirli olsun canim takip ediyorum hemen =)
  @yıldız o deliligi ben de yapiyorum, simdi cekmecelerimin icine kaydirmaz serdim, artik ojeler kipirdamiyor uslu uslu oturuyorlar arasina acip bakiyorum =D blogunu takip ediyorum hemen, kolay gelsin =D
  @Ms.Reyes haha =DDD do it, it works! I do that too! (at least I don't have 2000 like X =P)

  ReplyDelete
 35. I am so jealous of your collection! My boyfriend thought my collection was extensive and I have like a sixteenth of what you have!!! Any suggestions/recommendations on nail stamping? LIke where to buy and things like that? I'm thinking of diving into the nail art world. LOVE IT! So organized!!!

  ReplyDelete
 36. Hi Deniz,

  Love your organization & collection. What kind of acrylic paint do you have there? Have you tired oumaxi, are they any good?

  ReplyDelete
 37. ahhh. Sooo jealous of your stash. I wish I had all thosee. I think I drooled while I read this post XD

  ReplyDelete
 38. @trincess @ youknow benim de bu helmer işine girmem gerekecek sanirim. hayır daha o akdar ojem yok ama düzeni ,durusuna hayranimmmm

  ReplyDelete
 39. inanılmaaz!

  benim bir sorum var. oje takıntısı yeni gelişti bende. bu ojelerle kullanabileceğim fırçaları nasıl, nerelerde, ne isimle bulabilirim?


  teşekkürlerrr.

  ReplyDelete
 40. Wow, I have near 100 nail polishes but you have pass me a lot ^_^ and I'm very jealous for see all this nail polish all togheter ^_^

  ReplyDelete
 41. I went and bought myself one of these Helmer's. I lovvvvvvve it. I have nothing compared to your stash, but Im getting there. :)

  Nelvi
  joliecaramelo.blogspot.com

  ReplyDelete
 42. I love well-organized things, so I enjoyed your post :) .

  ReplyDelete
 43. çüş amma çok ojesi varmış.bende sadece 2 tane var oje onları sürüyorum.bir kırmızı,bir pembe.
  daha fazla almıyorum çünkü sonra bayatlıyor.

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ShareThis